Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu dzierżawionej ziemi?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Kiedy można skorzystać z prawa pierwokupu dzierżawionej ziemi?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 24.06.2020r.

Od 6 lat dzierżawię od sąsiada grunty rolne na podstawie umowy notarialnej. Dowiedziałem się właśnie, że sąsiad sprzedał je swemu bratankowi. O niczym mnie nie powiadomił i nie zaproponował mi kupna. Czy miał prawo tak postąpić? Czy mogę domagać się unieważnienia tej umowy? Z tego co wiem, dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu.

r e k l a m a

Kto ma prawo do pierwokupu?

Istotnie, dzierżawca ma, co do zasady, ustawowe prawo pierwokupu. W tej jednak sytuacji zostało ono wyłączone ze względu na to, że grunty zbyto osobie bliskiej.

Kiedy dzierżawcy ziemi przysługuje prawo pierwokupu?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR), w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:
  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty
  • nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.
Jeśli dzierżawca spełnia te warunki, właściciel zbywający wydzierżawione grunty jest zobowiązany powiadomić dzierżawcę o treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej. Wykonanie prawa pierwokupu co do nieruchomości rolnej może nastąpić w ciągu miesiąca od otrzymania powyższego zawiadomienia. Następuje to poprzez złożenie oświadczenia o nabyciu danej nieruchomości rolnej w formie aktu notarialnego. Oświadczenie to musi dotrzeć do zobowiązanego, czyli zbywcy nieruchomości. Przez wykonanie prawa pierwokupu dochodzi do skutku między zobowiązanym a uprawnionym umowa sprzedaży tej samej treści, co umowa zawarta przez zobowiązanego z osobą trzecią.

Kiedy sprzedaż jest nieważna?

r e k l a m a

Artykuł 599 § Kodeksu cywilnego przewiduje, że w przypadku, gdy prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy, sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna.

Prawo pierwokupu a sprzedaż osobie bliska dzierżawcy

Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z art. 3 ust 5 UKUR, przepisów ustanawiających prawo pierwokupu dzierżawcy nie stosuje się, jeżeli nabywcą nieruchomości rolnej jest m.in. osoba bliska zbywcy. UKUR zalicza do grona osób bliskich: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów. Bratanek w świetle tej ustawy jest więc osobą bliską. Z tego względu prawo pierwokupu Panu nie przysługiwało.

Należy jednak podkreślić, że mimo zmiany właściciela umowa dzierżawy nadal obowiązuje, a nabywca nie może jej wypowiedzieć, jeśli nie przewiduje ona możliwości wypowiedzenia przed upływem okresu, na jaki została zawarta.

Alicja Moroz
fot. Piaxabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody