r e k l a m a

Partner serwisu

Kto płaci podatek rolny – właściciel ziemi czy dzierżawca?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 13.04.2021r.

Wydzierżawiłem gospodarstwo rolne synowi, żeby móc przejść na emeryturę. W urzędzie gminy powiedziano mi, że będę dalej płacił podatek rolny, chociaż gospodarstwo będzie prowadził syn. Czy to zgodne z prawem?

r e k l a m a

Kto jest podatnikiem podatku rolnego?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, niemające osobowości prawnej, będące:

  • właścicielami gruntów,
  • posiadaczami samoistnymi gruntów,
  • użytkownikami wieczystymi gruntów,
  • posiadaczami gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego, a także jeżeli dotyczy nieruchomości znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości,jest bez tytułu prawnego, z wyjątkiem gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych; w tym przypadku podatnikami są odpowiednio jednostki organizacyjne KOWR i LP.

Czy dzierżawca może opłacać podatek rolny?

W myśl art. 3 ust. 3 ww. ustawy, dzierżawca prywatnych gruntów może być podatnikiem podatku rolnego tylko w przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych.

Kiedy emeryt lub rencista nie uiszcza podatku rolnego?

r e k l a m a

Stosownie zaś do art. 28 ust. 4 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego i nie prowadzi działu specjalnego, nie licząc gruntów wydzierżawionych na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków osobie niebędącej małżonkiem emeryta lub rencisty oraz jego zstępnym bądź pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym, jak też małżonkiem tych osób.

Obecnie KRUS uznaje umowy zawarte z dziećmi za zaprzestanie działalności rolniczej uprawniające do otrzymania renty lub emerytury w pełnej wysokości. Jednak umowa, jaką zawarł Pan z synem, nie odpowiada warunkom określonym w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników i dlatego nie wywołuje skutku w postaci przeniesienia obowiązku podatkowego z Pana na syna.

Jak stwierdził WSA w Białymstoku w wyroku z 22 grudnia 2015 r. (sygn. akt: I SA/Bk 744/15), postanowienia umowy dzierżawy, której nie zawarto na warunkach przewidzianych w art. 3 ust. 3 ustawy o podatku rolnym, nie mogą wyłączyć z ustawowego obowiązku podatkowego. Nie wchodzi to bowiem w zakres regulacji pozostawionej uznaniu stron umów cywilno­prawnych.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody