Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności gruntów rolnych?

dr Aneta Suchoń
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności gruntów rolnych?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 04.03.2022r.

Nie mogę dogadać się z bratem co do podziału gruntów odziedziczonych po ojcu. Chcę, aby sąd to rozstrzygnął. Ile ta sprawa będzie kosztować? Czy będę musiał płacić sam, czy również brat poniesie jakieś koszty?

Ile kosztuje wniosek o zniesienie współwłasności?

Zgodnie z art. 41 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, od wniosku o zniesienie współwłasności pobiera się opłatę stałą w kwocie 1000 zł. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, opłata wynosi 300 zł. Wnosi ją osoba składająca wniosek. Mogą się także pojawić koszty związane z powołaniem przez sąd biegłego i sporządzeniem przez niego opinii odnośnie do podziału oraz koszty zastępstwa procesowego.

r e k l a m a

Czy strony kosztami zawsze dzielą się po połowie?

W myśl art. 520 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub ich interesy są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Tak więc jeśli brat będzie domagał się zniesienia współwłasności w inny sposób niż zaproponowany przez Pana, a jego wniosek zostanie oddalony, sąd może nakazać mu zwrot kosztów poniesionych przez Pana.

r e k l a m a

dr hab. Agnieszka Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a