Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Młody rolnik może otrzymać ponad 100 tys. zł dotacji. Wsparcie dla wąskiej grupy

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Młody rolnik może otrzymać ponad 100 tys. zł dotacji. Wsparcie dla wąskiej grupy
Pieniądze i Prawo Dotacje
Data publikacji 25.11.2022r.

Dotacje na wymianę dachu z azbestem przebiło wszelkie szacunki i resort rolnictwa szuka teraz dodatkowych środków na wsparcie dla wszystkich rolników, którzy złożyli wnioski na ten cel. Jednak rolnicy mogą ubiegać się o pieniądze także na inne działania. Do uzyskania jest ponad 100 tys. zł dla młodych rolników i ponad 70 tys. zł dla starszych gospodarzy. Na jaki cel można je przeznaczyć?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest instytucją realizującą nabór wniosków w ramach różnych programów wsparcia dla rolników, m.in. współfinansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. To co wyróżnia programy KPO to droga ich naboru - jest on prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną poprzez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych.

r e k l a m a

Dla kogo był przeznaczony program na inwestycje w przetwórstwie? Do ARiMR wpłynęło niemal 2000 wniosków

Program wsparcia inwestycji w przetwórstwie zarówno dla osób fizycznych jak i różnej wielkości przedsiębiorstw (mikro-, małych- i średnich), rozpoczął się 17 października, a zakończył 18 listopada 2022 roku. Obecnie trwa rozpatrywanie wniosków.

Wsparcie dotyczy takich inwestycji jak: zakup i instalacja nowych maszyn i urządzeń oraz środków transportu. Pieniądze mogą przeznaczyć również na budowę lub remont budynków, a także na wprowadzania produktów do obrotu. Wysokość dofinansowania jest zależna od wielkości zakładu przetwórczego i wynosi dla:

  • zakładu mikro (zatrudnienie do 10 osób, maksymalne obroty 2 mln euro) – 3 mln zł.;
  • zakładu małego (zatrudnienie do 50 osób, maksymalne obroty 10 mln euro) – 10 mln zł;
  • zakładu średniego (zatrudnienie do 250 osób, maksymalne obroty 50 mln euro) – 15 mln zł.

Ostatecznie do Agencji wpłynęło 1979 wniosków na prawie 6,3 mld zł od przedsiębiorców. Z kolei rolnicy i rybacy, którzy prowadzą działalność przetwórczą lub chcą rozpocząć prowadzenie takiej działalności, złożyli 646 wniosków na 208,5 mln zł.

Ogromne zainteresowanie wymianą dachów z eternitem

W poprzednim tygodniu - 15 listopada 2022 roku - minął termin składania wniosków na wymianę dachów budynków rolniczych zawierających azbest. Program okazał się sukcesem - Agencja otrzymała 47 tys. wniosków, dużo więcej niż przewidziano. Zainteresowanie było tak duże, że złożone wnioski opiewają na łączną sumę 588 mln zł, choć na ten cel zostało zarezerwowanych 350 mln zł. Jednakże minister Kowalczyk zdeklarował, że rząd znajdzie brakujące środki.

r e k l a m a

Trwa nabór wniosków na dotacje na wymianę słupów chmielowych

Znacznie dłużej niż standardowe programy pomocowe, będzie trwało przyjmowanie wniosków o wsparcie na wymianę słupów chmielowych impregnowanych kreozotem. Na to plantatorzy chmielu będą mieli czas do końca grudnia 2023 roku.

Dofinansowanie będzie obejmować uprawy chmielowe do maksymalnie 5 ha, a jego wysokość będzie zależeć od tego, czy słupy impregnowane kreozotem będą wymieniane na kompozytowe czy betonowe. Kolejnym aspektem decydującym o otrzymanie dotacji jest posiadanie statusu młodego rolnika (osoby do 40 lat włącznie).

- Jest to bardzo specjalistyczne, bo tak naprawdę będzie realizowane tylko w jednym województwie – lubelskim. Wymiana słupów podtrzymujących plantacje chmielu nasączone kreozotem ma na celu likwidację zagrożeń środowiskowych. Będą wymieniane na betonowe albo z tworzyw sztucznych - mówił Henryk Kowalczyk.

Plantatorzy chmielu mogą liczyć na dopłaty do wymiany słupów w wysokości 70 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku młodego rolnika i do 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników.

W związku z tym młody rolnik dostanie 102 217 zł, a pozostali – 73 012 zł.

  • wymiana na słupy kompozytowe – 102 217,50 zł/ha
  • wymiana na słupy betonowe – 117 661,60 zł/ha
pozostali rolnicy:
  • wymiana na słupy kompozytowe – 73 012,50 zł/ha
  • wymiana na słupy betonowe – 84 044,00 zł/ha.

Eksperci z resortu rolnictwa dla zainteresowanych przygotowali przewodnik Q & A (pytań i odpowiedzi).

Więcej informacji o wsparciu z KPO jest dostępnych na stronie ARIMR.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a