StoryEditorDotacje PROW

Modernizacja gospodarstw rolnych – jakie zmiany chce wprowadzić samorząd rolniczy?

08.11.2017., 14:11h
Na początku 2018 roku rozpocznie się nabór wniosków na dotacje w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. A już teraz izby rolnicze chcą, aby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło zmiany w przyznawaniu dotacji dla rolników. 

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – kiedy nabór?

Zgodnie z harmonogramem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w I kwartale 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna zacząć przyjmować wnioski na dotacje z „Modernizacji gospodarstw rolnych” w obszarze d, czyli na zakup maszyn rolniczych. Należy przy tym pamiętać, że naboru wniosków na „Modernizację” w obszarze d w 2017 roku w ogóle nie było.

Natomiast w II kwartale 2018 roku ARiMR powinna ogłosić nabór wniosków na dotacje na „Modernizacji gospodarstw rolnych” w obszarach a, b i c, czyli na rozwój produkcji prosiąt, produkcji mleka krowiego i produkcji bydła mięsnego.

Szczegóły harmonogramu dotacji dla rolników na 2018 roku możesz przeczytać w artykule Dotacje dla rolników: kiedy będą dopłaty na zakup maszyn czy dla młodego rolnika?

 

Dotacje z „Modernizacji gospodarstw rolnych” powinny uwzględniać potrzeby regionalne

Z uwag jakie zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) przekazał ministerstwo rolnictwa wynika, że samorząd rolniczy chce wprowadzić regionalizację „Modernizacji”, tak aby w większym stopniu była uwzględniana odmienna struktura gospodarstw i profile produkcji w różnych województwach.

Jednak przy okazji KRIR przewidział stworzenie rezerwy krajowej. Ze środków zgromadzonych w tej rezerwie miałyby być przyznawane dotacje rolnikom z tych województw, gdzie zainteresowanie dotacją z „Modernizacji” byłoby ogromne i nastąpiłoby wyczerpania pieniędzy  przyznanych dla tego województwa.

Nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych w obszarze a, b, c i d powinny być prowadzony łącznie

Samorząd rolniczy chce także, żeby nabór wniosków na „Modernizację” w obszarach a, b, c i d był przeprowadzany łącznie, czyli de facto bez podziału na 4 oddzielne obszary. KRIR – podobnie jak duża część rolników – uważa, że takie rozwiązanie byłoby lepsze. Świadczyć o tym ma ogromna popularność naborów na dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych (obszar d). W 2016 roku, kiedy był nabór na obszar d, aż 97% wszystkich wniosków z „Modernizacji” była właśnie na ten obszar. Ze względu na podział na 4 oddzielne obszary, wówczas nie wystarczyło pieniędzy dla wszystkich zainteresowanych rolników.

Jeżeli zatem przeprowadzony zostałby jeden nabór, bez podziału na obszary, można byłoby wykorzystać środki, które przeznaczono na obszary a-c, a nie zostały wykorzystane – podkreśla KRIR

KRIR: Młody rolnik powinien być mniej faworyzowany

Zarząd KRIR w swoich postulatach zawarł także propozycję zmniejszenia liczby punktów przyznawanych za spełnienie kryterium młodego rolnika. Samorząd rolnicy proponuje, aby zamiast obecnych 4 punktów, młody rolnik otrzymywał tylko jeden punkt. Zdaniem KRIR, obecna punktacja w praktyce niemal uniemożliwia uzyskanie dotacji z „Modernizacji gospodarstw rolnych” gospodarzom po 41. roku życia.

 
Rada chce także wprowadzić 1 punkt za prowadzenie produkcji zwierzęcej w gospodarstwie, co miałoby zachęcić rolników do poszerzenia profilu swojej produkcji rolniczej.

Kolejny pomysł samorządu rolniczego, to dodatkowe punkty dla tych rolników, którzy złożyli wnioski o premię z „Modernizacji” i ich zostały one pozytywnie zweryfikowane, ale nie otrzymali dotacji ze względu na wyczerpanie się środków. Wówczas przy kolejnym naborze powinni mieć dodatkowe punkty, ponieważ już raz ponieśli koszty i przygotowali poprawne wnioski.

Nabór wniosków na dotacje na budynki gospodarskie powinien być bezterminowy

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce także, aby resort rolnictwa zmienił prawo dotyczące naboru wniosków na dotacje na inwestycje budowalne. Zdaniem KRIR, obecne przepisy zgodnie, z którymi nabór wniosków trwa jedynie 30 dni nie jest efektywne i tak naprawdę często uniemożliwia rolnikowi złożeniu kompletu dokumentów. W ciągu miesiąca gospodarz musi wypełnić wniosek o dotację oraz zebrać komplet dokumentów, w tym pozwolenia na budowę.

– Rolnicy nie są też w stanie uzupełnić wniosku w tym zakresie we wskazanych terminach. Ponoszą koszty przygotowania wniosku, a z uwagi na długotrwałe procedury administracyjne, wymagane przy inwestycjach budowlanych, wnioski zostają odrzucane jako niekompletne – argumentuje KRIR.  

Z tego powodu samorząd rolniczy chce, aby nabór wniosków na dotację na inwestycje w budynki odbywał się w sposób ciągły. Żeby nie było problemu z ustaleniem listy rankingowej z rolnikami, którzy otrzymają wsparcie, KRIR proponuje wprowadzenia stałej liczby punktów, po uzyskaniu których gospodarz otrzymałby dofinansowanie.

 

Paweł Mikos

Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 07:52