StoryEditorPorady prawne

Na czym polega remediacja w przypadku zakupu gruntów rolnych?

17.06.2022., 07:06h
Kupiłem grunty rolne z domem i ogrodem. Po rozpoczęciu prac ogrodowych okazało się, że w gruncie są zanieczyszczenia. Podobno potrzebna jest remediacja. Co to oznacza?

Co to jest remediacja?

Według art. 2 pkt 31 Prawa ochrony środowiska, pod pojęciem remediacji rozumie się poddanie gleby, ziemi i wód gruntowych działaniom prowadzącym do usunięcia lub zmniejszenia ilości substancji powodujących ryzyko, ich kontrolowanie oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się. Chodzi o to, aby teren zanieczyszczony przestał stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, z uwzględnieniem obecnego i, o ile jest to możliwe, planowanego w przyszłości sposobu użytkowania terenu. Remediacja może polegać na samooczyszczaniu, jeżeli przynosi największe korzyści dla środowiska.

Kto powinien przeprowadzić remediację gleby?

Według art. 101h Prawa ochrony środowiska, remediację powinien przeprowadzić władający powierzchnią ziemi, na której występuje historyczne zanieczyszczenie. Jeżeli natomiast wykaże on, że po dniu objęcia przez niego władania dokonał je inny wskazany podmiot, obowiązek przeprowadzenia remediacji spoczywa na innym sprawcy.

Jak ocenić stopień zanieczyszczenia gleby?

Artykuł 101a wymienionej ustawy określa, że zanieczyszczenie powierzchni ziemi ocenia się na podstawie przekroczenia dopuszczalny...

Pozostało 59% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 22:36