r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Na wycinkę dużego drzewa potrzebne jest zezwolenie

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 10.12.2017r.

Chciałbym usunąć dość duże drzewo z przydomowego ogrodu. Słyszałem, że nie jest potrzebne zezwolenie na jego usunięcie, ale skoro jest duże drzewo, to muszę złożyć wniosek do gminy. Czy to prawda?

r e k l a m a

Artykuł 83f Prawa o ochronie przyrody określa, że zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów (przepisów art. 83 ust. 1) nie stosuje się do drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (pkt 3a). Jednocześnie ustawa wskazuje (art. 83f ust. 4), że w przypadku, o którym mowa w art. 83f ust. 1 pkt 3a, właściciel nieruchomości musi jednak zgłosić zamiar usunięcia drzewa do wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Dotyczy to sytuacji, w której obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz srebrzystego;
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Organ w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin w celu ustalenia gatunku drzewa oraz obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm. W przypadku, gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni, określa się obwód każdego z tych pni, a gdy nie posiada pnia – obwód pnia poniżej korony drzewa.

Po oględzinach organ w ciągu 14 dni może  wnieść sprzeciw lub wydać zaświadczenie o braku podstaw do jego wniesienia. Wydanie takiego zaświadczenia uprawnia do usunięcia drzewa. W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od decyzji należy dokonać ponownego zgłoszenia.

Za usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 83f ust. 4, lub przed upływem terminu, o którym mowa w art. 83f ust. 8. wójt (burmistrz albo prezydent miasta) wymierza karę pieniężną.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy na nieruchomości, z której usunięto drzewo, w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wtedy organ nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

Wymogu zezwolenia na wycinkę nie stosuje się do:
  1. krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
  2. krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, oraz na terenach zieleni;
  3. drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

    • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
    • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

dr hab. Aneta Suchoń, UAM

r e k l a m a

Widziałeś już nasze video "To Was zaskoczy. Jak Artur Puzio tłumaczy jazdę po polu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody