Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nie będzie odstępstw od zakazu stosowania neonikotynoidów. "Katastrofa dla plantatorów”

Nie będzie odstępstw od zakazu stosowania neonikotynoidów. "Katastrofa dla plantatorów”
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 24.01.2023r.

Unijny sąd zdecydował o całkowitym zakazie stosowania neonikotynoidów. Plantatorzy buraków cukrowych biją na alarm i oceniają, że to bardzo zła wiadomość, bo spadek plonów będzie katastrofalny. Zagrożona jest także produkcja cukru w Europie.

Zaniepokojenie rolników wywołała ostania decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). - Państwa członkowskie nie będą mogły stosować odstępstw od zakazu stosowania neonikotynoidów - poinformował biuro prasowe sądu.

Orzeczenie to bardzo restrykcyjnie interpretuje art. 53 europejskiego rozporządzenia w sprawie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, zakazując stosowania neoniktynoidów nawet w sytuacjach nadzwyczajnych lub z wykorzystaniem krajowych derogacji.

- Ta niezrozumiała decyzja oznacza rozwód między interpretacją prawną a agronomiczną rzeczywistością, przed którą stoją rolnicy. Spycha to wielu z nich w bezprecedensową sytuację na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu siewu buraka cukrowego i doprowadza do skrajnej niepewności i chaosu. To katastrofa dla plantatorów. Istnieje zatem pilna potrzeba wyjścia z tego impasu – powiedziała Elisabeth Lacoste, dyrektor CIBE, europejskiego związku plantatorów buraka cukrowego.

r e k l a m a

Katastrofalne skutki zakazu neonikotynoidów 

Tymczasem zdaniem Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Cukru (CEFS), Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) oraz Copa-Cogeca plantatorzy buraków cukrowych potrzebują szybkich i skutecznych rozwiązań, aby uniknąć ryzyka znacznej utraty plonów spowodowanej pojawieniem się groźnych szkodników. Na przykład w 2020 r. francuscy plantatorzy buraków odnotowali spadek plonów o 30% w skali kraju spowodowany żółtaczką wirusową i brakiem dostępu do neonikotynoidów.

- Buraki cukrowe to jedyny sposób produkcji cukru w ​​Europie kontynentalnej. Jeśli rolnicy nie będą mogli ich uprawiać, produkcja cukru będzie nieopłacalna. Zamknięte zostaną fabryki, a miejsca pracy w przemyśle zostaną zlikwidowane w niektórych z najbardziej wrażliwych obszarów wiejskich. A Europejczycy będą zależni od importu mniej zrównoważonego i bardziej emitującego cukru z zagranicy – tłumaczy Marie-Christine Ribera, dyrektor generalna CEFS.

Nie ma skutecznych alternatyw dla neonikotynoidów 

Instytuty badawcze zajmujące się burakami cukrowymi i cała branża intensywnie pracują nad znalezieniem rozwiązań, które zastąpią neonikotynoidy, ale potrzeba więcej czasu, bo skuteczne alternatywy nie są jeszcze dostępne.

r e k l a m a

Te alternatywy mają kluczowe znaczenie dla utrzymania zrównoważonego charakteru sektora, który przyczynia się do europejskiego bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności żywnościowej, który znajduje się pod rosnącą presją.

Zakaz dla rolników to sukces ekologów

Organizacje dążące wprowadzenia zakazów stosowania pestycydów w rolnictwie świętują sukces. Ich zdaniem neonikotynoidy są groźne dla pszczół, a prawo stosowania derogacji jest nadużywane.

- Odstępstwo powinno stanowić wyjątek, z którego można korzystać wyłącznie w szczególnych przypadkach iw nieprzewidzianych okolicznościach. Rzeczywistość jest całkiem inna. To powszechne nadużycie sprawia, że ​​unijne przepisy dotyczące pestycydów są nieszczelne jak sito – powiedział Martin Dermine dyrektor wykonawczy PAN Europe (Pesticid Action Network Europe)

 wk

Widziałeś już nasze video "Ostatni TPR redagowany przez Krzysztofa Wróblewskiego. A w nim m.in. o gniewie rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a