Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Nie jestem rolnikiem, czy mogę przejąć gospodarstwo?

dr Aneta Suchoń
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Nie jestem rolnikiem, czy mogę przejąć gospodarstwo?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 25.06.2021r.

Brat mojego taty, który jest rolnikiem, za dwa lata zamierza przejść na emeryturę i przekazać mi gospodarstwo rolne. Chciałbym nabyć teraz dwa hektary ziemi rolnej, aby zacząć tworzyć gospodarstwo rolne. Nie jestem jednak rolnikiem indywidualnym. Obecnie studiuję na uczelni rolniczej. Czy te grunty może kupić stryj, a następnie mi odsprzedać? Czy mogę otrzymać zgodę KOWR na ich nabycie?

r e k l a m a

Czy na zakup gruntu potrzebna jest zgoda dyrektora generalnego KOWR?

Według art. 2a ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty lub w innych przypadkach niż wymienione w ust. 1 (nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny) i 3 (np. gdy nabywcą nie jest osoba bliska zbywcy) może nastąpić za zgodą dyrektora generalnego KOWR.

Kiedy dyrektor KOWR wyrazi zgodę?

Zgoda jest wyrażana w drodze decyzji administracyjnej wydanej na wniosek osoby fizycznej zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne, która:

  • posiada kwalifikacje rolnicze,
  • spełnia warunek określony w pkt 1 lit. b (nabywca nieruchomości rolnej zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej),
  • zobowiąże się do zamieszkiwania w ciągu 5 lat od dnia nabycia nieruchomości rolnej na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.

Czy rolnik może osobie bliskiej nie rolnikowi przekazać ziemię?

Jeżeli nie posiada Pan jeszcze kwalifikacji rolniczych, istnieje możliwość, że grunty nabędzie stryj i następnie je Panu przekaże, na podstawie np. umowy sprzedaży, darowizny czy dożywocia. W przypadku przekazywania własności osobie bliskiej nie musi być ona rolnikiem indywidualnym.

Poza tym nabywca nieruchomości rolnej może przekazać osobie bliskiej własność nieruchomości rolnej (na podstawie np. umowy sprzedaży, darowizny czy dożywocia) przed upływem 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. Pod pojęciem osoby biskiej według ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego należy rozumieć także rodzeństwo rodziców.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody