Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Niemal 1,5 mln złotych kary dla ZM Kania! Za co?

Justyna Czupryniak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Niemal 1,5 mln złotych kary dla ZM Kania! Za co?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 23.01.2023r.

Na Zakłady Mięsne Henryk Kania będące w upadłości od 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę pieniężną o łącznej wartości niemal 1,5 mln złotych. Za co KNF nałożył aż tak wysoką karę na zakłady mięsne?

KNF nakłada niemal 1,5 mln złotych kary na ZM Henryk Kania

ZM Henryk Kania w związku z tym, że stanowiły główny człon Grupy Kapitałowej Staropolskie Specjały, na którą składały się również firmy Staropolskie Specjały i Ekofood, były zobowiązane do przekazywania sprawozdania finansowego za podlegających konsolidacji wspólników, czego nie robiły. KNF, która dopatrzyła się niedociągnięć informacyjnych ze strony będących od 2021 r. w upadłości ZM Henryk Kania, nałożyła na nie kary w następującej wysokości:

  • 50 000 zł za 2015 r.,
  • 710 000 zł za 2016 r.,
  • 710 000 zł za 2017 r.

W każdym przypadku uzasadnienie obciążenia jest jednakowe: “[kara - przyp. red] za niewykonanie obowiązku informacyjnego w związku z nieprzekazaniem Komisji, spółce prowadzącej rynek regulowany oraz do publicznej wiadomości skonsolidowanego sprawozdania finansowego za [dany - przyp. red.] rok”.

W związku z tym, że ZM Kania od 18 lipca 2020 r. pozostają w stanie upadłości, nałożone kary są niższe.

r e k l a m a

ZM Kania pozbawiły informacji innych inwestorów

Konsolidacja pozwala na prezentowanie grupy w sprawozdaniu finansowym w taki sposób, że jest jedną jednostką gospodarczą. Takie rozwiązanie wskazuje jednak na powiązania między wspólnikami, wynikające z członkostwa, dlatego w takich przypadkach konieczne jest składanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

ZM Henryk Kania, skrupulatnie niedopełniające obowiązku, wprowadziły w błąd innych inwestorów, a w efekcie doprowadziły do zatajenia m.in. informacji na temat dominacji zakładów Kani nad Staropolskimi Specjałami i Ekofood. KNF uznała, że takie działania wpłynęły na funkcjonowanie firm, ograniczając ich decyzyjność, którą opierały na danych finansowych spółki i grupy kapitałowej.

Upadłość ZM Henryk Kania

Upadłość Zakładów Mięsnych Henryk Kania została ogłoszona w czerwcu 2020 r. przez Sąd Rejonowy w Katowicach. Już wtedy sytuacja majątkowa firmy była niejasna ze względu na brak przedstawionych zobowiązań finansowych. Z kolei sam Henryk Kania od 2019 r. by poszukiwany listem gończym. W 2021 r. został odnaleziony w Buenos Aires i poddany ekstradycji. Mężczyźnie groziło do 25 lat pozbawienia wolności.

oprac. Justyna Czupryniak
źródło: archiwum redakcji

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a