Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

"Nowe dopłaty do nawozów nie będą skuteczne". Chaos na rynku nawozów

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
"Nowe dopłaty do nawozów nie będą skuteczne". Chaos na rynku nawozów
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 21.09.2022r.

Kolejne dopłaty do nawozów, odgórnie regulowana cena nawozów, czy pomoc dla zakładów nawozowych? Wciąż nie wiadomo, jakiego wsparcia udzieli rząd, co pogłębia chaos na rynku. Jednak dzisiejsze słowa ministra rolnictwa pozbawiają rolników złudzeń...

Upłynął już miesiąc odkąd rząd zapowiedział interwencję na rynku nawozów, która umożliwi rolnikom zakup nawozów w akceptowalnych cenach. Niestety, czas mija, a konkretów nadal nie ma. Gospodarze się niecierpliwią, bo nie wiedzą, czy kupować nawozy czy czekać.  Obawiają się także, że wiosną będą mieć problem z zaopatrzeniem się w saletrę lub mocznik.

r e k l a m a

Dlatego zapytaliśmy w resorcie rolnictwa, kiedy rząd przedstawi szczegóły. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że nadal trwają prace nad wsparciem. Wciąż więc nie wiadomo, czy będzie to kontynuacja dopłat do nawozów, czy obniżenie cen gazu dla Grupy Azoty i Anwilu.

Mało tego, od rządzących płyną sprzeczne sygnały. Rolnicy (ale i dystrybutorzy) są zdezorientowani, bo z jednej strony minister rolnictwa Kowalczyk mówi, że ceny nawozów będą odgórnie regulowane i będą wynosić ok. 3 tys. zł za tonę. Natomiast z drugiej strony premier Morawiecki zapowiada ponowne dopłaty do nawozów. Z kolei rzecznik rządu Piotr Muller nie wyklucza połączenia tych dwóch mechanizmów.

r e k l a m a

Kowalczyk: nowe dopłaty do nawozów nie będą skuteczne

Dziś rąbka tajemnicy w tej kwestii uchylił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Okazuje się, że rolnicy na dopłaty nie mają co liczyć, bo rząd bierze pod uwagę inne rozwiązania.

- Pracujemy nad różnymi systemami pomocy. Dopłaty które były zastosowane na wiosnę przy obecnej podwyżce cen nawozów nie będą dopłatami skutecznymi. A podwojenie czy potrojenie tych dopłat jest nierealne. Wobec tego pracujemy nad sposobem pomocy zakładom nawozowym – zaznaczył dziś w radiowej Jedynce minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wicepremier dodał, że pomoc będzie polegała na zmniejszeniu kosztów energii, głównie gazu.

 - Chodzi o to, żeby te zakłady mogły produkować i sprzedawać nawozy w akceptowalnej cenie dla rolników – wyjaśnił minister. Podkreślił, że pomoc musi być zaakceptowana przez Komisję Europejską.

 - Każdy system pomocowy musi być zaakceptowany przez Komisję Europejską, żeby nie narazić zakładów produkcyjnych na zwrot tej pomocy. Nie musimy się tłumaczyć przed Unią Europejską przy wspieraniu gospodarstw domowych, bo to nie jest działalność gospodarcza. Natomiast uregulowanie cen gazu czy pomoc w obniżeniu cen energii elektrycznej dla przedsiębiorstw musi być notyfikowana w Komisji Europejskiej, ponieważ mogłaby zaburzyć rynek i konkurencję – zaznaczył komisarz.

To niestety oznacza, że na uruchomienie wsparcia dla producentów nawozów możemy jeszcze poczekać, biorąc pod uwagę fakt, że wydanie zgody na dopłaty do nawozów dla polskich rolników zajęło KE aż dwa miesiące...

Trwają prace nad obniżeniem kosztów gazu dla producentów nawozów

W resorcie rozwoju i technologii procedowana jest już ustawa o realizacji programów wsparcia przedsiębiorców, m.in. producentów nawozów. Pomoc ma być udzielona na pokrycie wzrostów cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Ma to wpłynąć na obniżenie cen produktów końcowych, m.in. nawozów.

- Nagły wzrost cen gazu i energii elektrycznej wywołany rosyjską agresją na Ukrainę wpływa znacząco na rentowność firm przemysłowych. Dlatego jeszcze w tym roku planujemy dofinansować część kosztów zakupu energii i gazu, jakie ponoszą najbardziej energochłonne przedsiębiorstwa. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności - powiedział minister Waldemar Buda.

W latach 2022–2024 na realizację programów rząd chce przeznaczyć 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. na wsparcie przewidziane zostało ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł.

oprac. Kamila Szałaj

Widziałeś już nasze video ""Szkody łowieckie ogromne, odszkodowania symboliczne". Kowalczyk odpowiada na zarzuty rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a