Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

O 2 tys. zł mniej na rachunku za prąd dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej

O 2 tys. zł mniej na rachunku za prąd dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej
Pieniądze i Prawo Publikacja specjalna
Data publikacji 01.02.2023r.

Publikacja specjalna

W celu obniżenia stresu finansowego i ochrony polskich rodzin, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu Tarczy Solidarnościowej, która pozwoli zaoszczędzić od 2 000 zł do prawie 3 000 zł rocznie na rachunkach za prąd. Parasol chroniący przed rekordowo drożejącą energią objął wszystkich odbiorców indywidualnych w Polsce korzystających z najpopularniejszych taryf G11 i G12. Celem takiego rozwiązania jest wprowadzenie powszechnej obniżki, która uwzględnia podmioty najbardziej wrażliwe na zmiany cen, mianowicie gospodarstwa domowe.

Co wpływa na ceny prądu?

Wzrost cen energii elektrycznej, do którego doszło w ubiegłym roku, związany był bezpośrednio z sytuacją wojny, rozgrywającej się w Ukrainie. Polityczne sankcje, związane z ograniczeniem importu gazu, ropy oraz węgla z Rosji, a także reakcje światowych rynków na wydarzenia za naszą wschodnią granicą wpłynęły na podniesienie cen surowców. Ograniczenia w dostępie do paliw kopalnych oraz koszty związane z polityką ograniczenia emisji dwutlenku węgla uderzyły przede wszystkim w obywateli. Prognozowane ceny energii elektrycznej wzbudziły słuszny niepokój i wpłynęły na decyzję o podjęciu działań mających na celu ochronę Polaków przed konsekwencjami kryzysu energetycznego i wysokimi cenami prądu.

Rządowa ochrona

Wprowadzone przez rząd działania stabilizujące, to przede wszystkim realizacja założeń Tarczy Solidarnościowej. Obejmą one do końca 2023 roku aż 8 milionów mieszkań oraz domów i spowodują zamrożenie cen netto energii na poziomie tych notowanych w 2022 roku. W celu jeszcze pełniejszej ochrony konsumentów, rząd wdrożył m.in. dodatek elektryczny w wysokości 1 000-1 500 zł dla rodzin ogrzewających domy prądem, a także dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł dla gospodarstw domowych ogrzewanych przy użyciu węgla. Rozwiązania te pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa ekonomicznego bez konieczności wprowadzania radykalnych zmian w stylu życia.

Podjęte działania zaradcze obejmują także pakiet ochrony przed gwałtownym wzrostem cen energii, który będzie obowiązywał przez cały 2023 rok. Każda rodzina w zależności od przyznanych limitów zyska od ok. 2 000 do ok. 3 000 złotych. To kwota, która będzie mogła zostać przeznaczona na inne, istotne cele. Rozumiejąc mechanizmy społeczne oraz rynkowe, ochrona konsumentów uznana została za strategiczny cel rządu – ustabilizowanie i skuteczne obniżenie cen energii elektrycznej jest elementem szerszej polityki ukierunkowanej na dobrostan obywateli. Zamrożenie cen na poziomie z 2022 roku obowiązuje dla następujących ustanowionych limitów:

  • Zużycie prądu do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych
  • Zużycie prądu do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami
  • Zużycie prądu do 3000 kWh rocznie dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

 

Jak to działa?

Na podstawie danych z rachunków swoich klientów spółka PGE Obrót oszacowała, ile może zaoszczędzić w br. gospodarstwo domowe w zależności od poziomu zużywanej rocznie energii elektrycznej na poziomie limitu odpowiednio 3000 kWh, 2600 kWh i 2000 kWh:

  • w pierwszym przypadku (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy) oszczędności wyniosłyby nawet 3 tys. zł. To bowiem różnica między wielkością rachunku rocznego w br. bez Tarczy Solidarnościowej (5,7 tys. zł) oraz rachunku uwzględniającego Tarczę (2,7 tys. zł);
  • w drugim przypadku (gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami) oszczędności wyniosą 2,6 tys. zł (rachunek roczny 2023 r. bez Tarczy Solidarnościowej: 4,9 tys. zł minus rachunek z Tarczą: 2,3 tys. zł);
  • w trzecim przypadku (pozostałe gospodarstwa domowe) oszczędności w 2023 r. wyniosą 2 tys. zł (różnica rachunku rocznego bez Tarczy: 3,8 tys. zł i z Tarczą 1,8 tys. zł.

Każda rodzina w zależności od przyznanych limitów zyska tym samym od ok. 2 do 3 tys. zł, których nie będzie musiała płacić za energię elektryczną. Oznacza to, że zapłaci ok. 40 proc. jej rynkowej ceny.

 We wskazanych limitach uwzględniono różne zapotrzebowanie na prąd, wynikające z określonych czynności życia codziennego oraz formy prowadzonej działalności. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla efektywnego wsparcia gospodarstw domowych i ich ekonomicznej ochrony. Przekroczenie wskazanych limitów również zostało uwzględnione przez ustawodawcę. W trosce o podmioty wrażliwe, ustanowiono ceny maksymalne, które nie przekroczą 69 gr/1 kWh dla gospodarstw domowych. Wprowadzono także limit cen dla samorządów i małych oraz średnich przedsiębiorców. Za energię nie zapłacą oni więcej niż 78,5 gr/1 kWh.

Dodatkowy rabat

Z myślą o dodatkowych benefitach nie tylko dla portfeli, ale także bezpieczeństwa energetycznego, wprowadzono dodatkowy, 10-procentowy rabat. Aby z niego skorzystać w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. należy zmniejszyć zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Upust w wysokości 10 procent od ceny prądu zostanie naliczony w 2024 roku. To nastawione na długofalowe efekty działanie ma zachęcić do bardziej racjonalnego korzystania z energii elektrycznej i zmniejszenia jej zużycia.

Ile konkretnie oszczędzimy?

W ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej, jedno gospodarstwo domowe ma szansę zaoszczędzić 2 000 zł na rachunku za prąd. Zatrzymane pieniądze można przeznaczyć na produkty i usługi, które w danej rodzinie są najbardziej potrzebne. Mogą one służyć nie tylko celom edukacyjnym, takim jak zakup pomocy naukowych, wycieczki do instytucji kultury, czy kolonie dla dzieci. Kwota ta to także znacząca część budżetu, która może zostać przeznaczona na laptopa lub ok. 450 litrów benzyny, co przełoży się na oszczędności w podróżowaniu samochodem – czy to do pracy, czy też w celach rekreacyjnych.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa to przede wszystkim program ochrony najbardziej wrażliwych podmiotów na drastyczne zmiany cen energii elektrycznej. Wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za jakość życia w społeczeństwie, dlatego właśnie konieczne jest podejmowanie odważnych działań, które opłacą się w dłuższej perspektywie nam wszystkim.

Więcej informacji na temat rozwiązań związanych z zamrożeniem cen prądu i obniżeniem kosztów energii elektrycznej, można znaleźć na stronie: www.gkpge.pl/dla-domu/oszczedzasz-2000 

Publikacja specjalna

r e k l a m a

r e k l a m a