Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Od kiedy rolnicy będą mogli stosować nawozy azotowe w 2023 roku?

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Od kiedy rolnicy będą mogli stosować nawozy azotowe w 2023 roku?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 13.01.2023r.

W tym roku terminy stosowania nawozów azotowych mają być zmienione. Kiedy rolnicy będą mogli wyjechać w pole? Na podstawie czego podejmą decyzję o aplikacji nawozów?

Kiedy rolnicy będą mogli wyjechać w pole z azotem w 2023 roku?

Mamy połowę stycznia, a nowelizacja programu azotanowego nie jest jeszcze przyjęta przez rząd. Tymczasem z projektu rozporządzenia wynika, że terminy, w których dozwolone jest rolnicze wykorzystanie nawozów będą elastyczne – nie będzie obowiązywała sztywna data 1 marca.

Projekt zakłada, że rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Wcześniejsze stosowanie nawozów będzie możliwe, jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin). 

To dobra informacja, bo odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin. Ma to kluczowe znaczenie dla rolników, aby mogli uzyskać wysokie plony, a jednocześnie nie ponieść strat w obrębie tego makroskładnika. Ale 1 lutego zbliża się wielkimi krokami, a jak wyjaśniło nam dziś ministerstwo infrastruktury rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

r e k l a m a

Czy zatem rząd zdąży z przyjęciem nowych przepisów, by rolnicy mogli się do nich zastosować już 1 lutego? Wielu z nich na to czeka, bo póki co nie ma mrozu i śniegu, więc wegetacja może w tym roku ruszyć wcześniej. 

Na podstawie czego rolnik określi termin aplikacji nawozów?

Rolnicy czekają też na informację, na podstawie czego będą mogli podjąć decyzję o wysianiu nawozów po 1 lutego. Czy sami mają ustalać terminy aplikacji, kierując się wartościami na termometrze?

Zapytaliśmy o to ministerstwo infrastruktury.

- Informacja o datach przejścia temperatury przez próg 3°C i 5°C w każdym powiecie w Polsce będzie opracowywana i publikowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  – poinformował nas resort infrastruktury. 

r e k l a m a

Jakie jeszcze będą zmiany w programie azotanowym?

Uelastycznienie terminu nawożenia to nie jedyne zmiany w programie azotanowym.  Aktualizacja wprowadza również zmiany w wartościach dotyczących średniej rocznej wielkości produkcji nawozów naturalnych i koncentracji zawartego w nich azotu. Przygotowane zostały również współczynniki (w tym DJP) dla nowych gatunków zwierząt gospodarskich: lam i alpak, które dotychczas nie były ujęte w Programie działań. 

Nowe przepisy zmieniają też wartości pobrania jednostkowego azotu, które określa ilość kilogramów tego makroelementu pobieraną przez rośliny w celu wyprodukowania 1 tony plonu głównego wraz z odpowiednią ilością plonu ubocznego. 

Wyłączono rośliny bobowate i niektóre pastewne (lucernę, koniczynę i seradelę) ze sporządzania uproszczonego bilansu azotu oraz wyznaczania dawki nawozów azotowych mineralnych.

Dodatkowo uproszczono tabelę zawierającą ilości azotu działającego pozostającego w glebie po uprawie roślin bobowatych i zaktualizowano wartości w niej zawarte. 

Uwzględniono też kwestię stosowania ścieków i osadów ściekowych w gospodarce nawozowej gospodarstw. Osady ściekowe oraz ścieki mogą stanowić źródło związków pokarmowych dla roślin uprawnych. 

Kamila Szałaj, fot. envato.com

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a