Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pomoc suszowa: termin składania wniosków po raz kolejny przedłużony! Będzie też więcej pieniędzy

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Pomoc suszowa: termin składania wniosków po raz kolejny przedłużony! Będzie też więcej pieniędzy
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 17.11.2022r.

Resort rolnictwa poinformował, że zwiększa budżet pomocy suszowej i po raz kolejny przedłuża termin składania wniosków. Do kiedy rolnicy mogą dostarczyć dokumenty do ARiMR? Ile pieniędzy realnie dostaną?

Termin składania wniosków o pomoc suszową został znów przedłużony

W związku z awarią aplikacji suszowej i bardzo dużym zainteresowaniem pomocą suszową, resort rolnictwa po raz kolejny przesunął termin składania wniosków o to wsparcie - do 30 listopada. Rolnicy dostali 7 dni więcej na dostarczenie dokumentów do ARiMR. 

- Podjąłem decyzję o przedłużeniu naboru tych wniosków do 30 listopada - poinformował na dzisiejszej konferencji minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

O wydłużenie terminu apelowały m.in. izby rolnicze, a także Stefan Krajewski z PSL.

r e k l a m a

- Rolnicy powinni mieć czas na złożenie wniosków do końca roku. Zwłaszcza, że końcówka października i początek listopada to szereg prac polowych. Natomiast grudzień jest spokojniejszy i wtedy można poświęcić czas na wnioski o pomoc suszową - wyjaśniał w wywiadzie udzielonym naszej redakcji poseł Krajewski.

Ministerstwo zwiększa budżet pomocy suszowej. "Wsparcie wyniesie 2000-3000 zł"

Mimo eliminacji części wnioskodawców, rolnicy obawiają się, że zapotrzebowanie na wsparcie przekroczy łącznie budżet pomocy wynoszący 450 mln zł. A wtedy ARiMR zastosuje współczynnik korygujący i finalnie nikt nie otrzyma 10 tys. zł.

– Realnie rolnicy dostaną po kilkaset złotych pomocy suszowej – mówił nam na początku listopada Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Żeby tak się nie stało, ministerstwo zwiększyło budżet pomocy suszowej z 450 mln zł do 600 mln zł. Ale pieniędzy i tak nie wystarczy, by rolnicy dostali obiecane 5-10 tys. zł.

- Prawdopodobnie po zakończeniu weryfikacji wszystkich wniosków kwota pomocy będzie podlegać redukcji. Prawdopodobnie nie wyjdzie 5000 zł, ale w zależności od podziału może to być 2000-3000 zł - zaznacza minister.

r e k l a m a

Pomoc suszowa: rolnicy będą mogli złożyć inny dokument zamiast faktury

Kolejna zmiana dotyczy kwestii faktur. Obecnie rolnicy muszą dołączyć do wniosku o pomoc suszową kopie faktur, potwierdzających sprzedaż produktów rolnych z tego gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5 000 zł brutto (wg daty sprzedaży).

Jak poinformował Henryk Kowalczyk rolnicy, którzy nie posiadają faktur będą mogli złożyć także inne dokumenty potwierdzające sprzedaż,  np. kopie umowy kupna-sprzedaży z potwierdzeniem przelewu czy rejestry sprzedaży, a także oświadczenie.

- Rolnicy będą mogli złożyć inne dokumenty sprzedaży, np. umowy między rolnikami, które by świadczyły o sprzedaży. Może to być nawet oświadczenia rolnika, który sprzedaje na przykład na targowisku czy bazarze - wyjaśnił minister.

Więcej na temat dokumentów i faktur wymaganych do wniosku przeczytasz TUTAJ.

Pomoc suszowa 2022: jak ubiegać się o wsparcie?

O pomoc klęskową (do ubiegania się o pomoc uprawniają nie tylko straty powstałe w wyniku suszy, ale też gradu, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny) można ubiegać się na wniosek złożony we właściwym biurze powiatowym ARiMR na formularzu udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. : 

 • kopię protokołu oszacowania szkód, lub 
 • uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk protokołu oszacowania szkód albo wydruk kalkulacji oszacowania szkód, 
 • zgodę współwłaścicieli – w przypadku gdy gospodarstwo rolne, jest przedmiotem współwłasności
 • kopie faktur lub dokumentów potwierdzających sprzedaż produktów rolnych z tego gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5 000 zł brutto (wg daty sprzedaży).

  Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r. do biura powiatowego Agencji. Pomoc dla rodziny będzie udzielana w wysokości 10 tys. zł jeśli szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub 5 tys. zł, jeśli szkody są poniżej 30 proc. 

  Jak złożyć kopie faktur, jeśli wniosek został złożony wcześniej?

  Do tych rolników, którzy złożyli wniosek przed 14 listopada i nie załączyli kopii faktur, ARiMR będzie dzwonić i przypominać o konieczności dostarczenia kopii do biura powiatowego, gdzie został złożony wniosek.

  Kopie faktur mogą być składane:

  • bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR;
  • za pośrednictwem platformy ePUAP;
  • wysłane za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska).

  Biura powiatowe ARiMR proszą też rolników o dołączenie podpisanego pisma, że na podstawie rozporządzenia z dn. 14 listopada dostarczają oni do ARiMR kopie faktur na kwotę 5000 zł. 

  Należy też pamiętać, że w przypadku składania wniosku za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) o dacie złożenia wniosku i kopii faktur decyduje data jego wpływu, a nie data jego nadania.

  ARiMR przypomina również, że w przypadku składania wniosku i kopii faktur za pośrednictwem platformy ePUAP, aby trafiły do właściwego biura powiatowego Agencji, należy starannie wskazać dane tej jednostki.

  Kamila Szałaj, fot. J. Michalski

  Widziałeś już nasze video "Chemirol zdradził patenty na wysokie plony"?

  r e k l a m a

  r e k l a m a

  r e k l a m a