StoryEditorWiadomości rolnicze

Pomoc za wstrzymanie produkcji świń w małych gospodarstwach

25.09.2017., 14:09h
Komisja Europejska przeznaczy 9,3 miliona euro z funduszy UE na pomoc polskim producentom trzody chlewnej, którzy będą musieli zrezygnować z chowu w związku z afrykańskim pomorem świń.
Decyzja KE dotyczy stad z rejonów o wysokim poziomie ryzyka, których liczebność nie przekracza 50 świń (lub prosiąt), a które musiały zaprzestać produkcji, ponieważ nie spełniały wymagań rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 6 maja 2015 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Komisja w swoim rozporządzeniu określiła stawki pomocy na  33 euro za prosię do 20 kg oraz 52 euro za pozostałe świnie. Maksymalna liczba świń kwalifikujących się do pomocy to 10 tys. prosiąt oraz 171 654 świń.

Dodatkowo Polska  może na tych samych warunkach udzielić wsparcia w wysokości do 100% pomocy unijnej. Jak podano w projekcie polskiego rozporządzenia, stawka do prosiąt zostanie zwiększona do 190 zł, a do świń do 300 zł, gdyż wysokość pomocy określona przez KE tylko częściowo rekompensuje utratę dochodów przez hodowców świń.

Rolnicy, którzy chcą otrzymać pomoc z UE muszą zwrócić się z wnioskiem  do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie 19 września br.,  z pomocy będą mogli skorzystać rolnicy, którzy:
  1. w dniu wydania decyzji o nakazie zaprzestania produkcji świń, posiadali gospodarstwo na wymienionym obszarze z ograniczeniami,
  2. w okresie od 1 lipca 2016 r. do  30 czerwca 2017 r. posiadali średnio nie więcej niż 50 świń i w dniu kontroli, która doprowadziła do wydania decyzji o zaprzestaniu produkcji trzody, posiadali co najmniej jedną świnię,
  3. sprzedali (lub ubili) świnie w czasie wyznaczonym przez odpowiednie władze, nie później niż 120 dni od wydania decyzji o nakazie zaprzestania produkcji świń,
  4. złożyli wnioski w wyznaczonym czasie,
  5. nie otrzymali do tych samych strat lub tych samych świń pomocy państwa, środków z ubezpieczenia lub pomocy ze środków weterynaryjnych.

Odpowiednie odszkodowania mają być wypłacone najpóźniej do 19 września 2018 roku.

Rolnicy otrzymujący pomoc będą mogli wznowić produkcję trzody chlewnej po okresie 2 lat po przedstawieniu dowodów, że spełniają oni wymogi przewidziane w rozporządzeniu określającym wymagania bioasekuracji. ds
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 06:41