Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy nie spieszą się po dopłaty do nawozów. Do ARiMR wpłynęło bardzo mało wniosków

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Rolnicy nie spieszą się po dopłaty do nawozów. Do ARiMR wpłynęło bardzo mało wniosków
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 02.05.2022r.

Rolnicy nie spieszą się ze składaniem wniosków o dopłaty do nawozów. Istnieje więc obawa, że jeśli dostarczą dokumenty w ostatniej chwili, ARiMR będzie mieć problem z ich szybką weryfikacją. A to wydłuży wypłatę pieniędzy. Ilu rolników już złożyło wniosek? Jak można przyspieszyć przelew z ARiMR?

Tylko 2,5 proc. rolników złożyło wnioski o dopłatę do nawozów

Od 25 kwietnia ARiMR przyjmuje od rolników wnioski o dopłaty do nawozów. Na razie dokumenty złożyło jedynie 30 tysięcy rolników, czyli 2,5 proc. uprawnionych! Resort rolnictwa szacuje, że o dopłaty będzie ubiegać się 1,2 mln beneficjentów. 

– W tej chwili wnioski złożyło 30 tys. rolników. A szacujemy, że może je złożyć 1,2 mln rolników. Niemniej jednak rolnicy w okresie majowym, w tym czasie, kiedy kończą się terminy, składają wnioski o dopłaty bezpośrednie. Myślę, że to pójdzie w parze. Zachęcam rolników, aby składali wnioski jak najszybciej, bo to umożliwi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szybsze rozliczanie, w związku z czym będą mogli szybciej uzyskać to wsparcie -  kontynuował Ryszard Bartosik.

Ponieważ ARiMR rzeczywiście obawia się, że rolnicy będą czekać do ostatniej chwili z przygotowaniem wniosku nawozowego, zachęca, by zrobili to jak najszybciej. Urzędnicy przypominają także, jak można przyspieszyć wyliczenie wsparcia.

r e k l a m a

Jak przyspieszyć wypłatę dopłat do nawozów? 

W celu ułatwienia obsługi i przyspieszenia weryfikacji wniosku, rolnik może za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ARiMR) przesłać wykaz zakupionych nawozów. Chodzi o to, że może wprowadzić i przesłać informacje z dokumentów potwierdzających zakup nawozów mineralnych, a ich kopie dołączyć do wersji papierowej wniosku. To usprawni proces weryfikacji wniosków, bo dane z tych faktur zostaną automatycznie pobrane do systemu naliczającego rolnikowi pomoc. 

PUE ARiMR znajduje się pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.

Należy zalogować się za pomocą loginu i hasła, który został użyty do wypełnienia w aplikacji „eWniosekPlus” wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok. 

- Zachęcamy, by korzystać z tej możliwości, ponieważ to znacznie przyspieszy proces naliczania pomocy - wyjaśnia ARiMR.

Na razie na wprowadzenie danych z faktur dokumentujących zakup nawozów do systemu elektronicznego zdecydowało się ok. 2,5 tys. rolników.

r e k l a m a

Najpierw wniosek o dopłaty bezpośrednie, potem o dopłaty do nawozów 

ARiMR przypomina, że zanim rolnicy złożą wnioski o dopłaty do nawozów muszą wcześniej złożyć wniosek o płatności bezpośrednie. Termin kampanii na dopłaty bezpośrednie został wydłużony i mija 31 maja. 

- Aby rolnik mógł taki wniosek złożyć, musi, co oczywiste, złożyć również wniosek o dopłaty bezpośrednie. Najpierw składa wniosek o dopłaty bezpośrednie, a następnie wniosek o wsparcie z tytułu utraconych dochodów w związku z podwyżką cen nawozów. Jeśli taki wniosek złoży, posiada faktury zakupu bądź paragon imienny, takie wsparcie jest możliwe do uzyskania – tłumaczył wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. 

Wnioski o dopłaty do nawozów: termin będzie wydłużony

Ministerstwo rolnictwa planuje wydłużyć o dwa tygodnie termin naboru wniosków o dopłaty do nawozów. Rolnicy będą mogli składać dokumenty do 31 maja.

Jak ARiMR wyliczy dopłatę do nawozów?

Do wyliczenia wysokości pomocy ARiMR stosuje specjalny dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, oblicza się wysokość pomocy na podstawie określonych stawek, które wynoszą:

 • 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub
 • 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

Po drugie, aby wyliczyć wysokość pomocy, obliczana jest różnica pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. a tymi, które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne są dane potwierdzające poniesione koszty.

W przypadku nabycia nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. rolnik musi posiadać i dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy.

Jeśli natomiast nie ma dokumentów księgowych potwierdzających zakup nawozów w okresie od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r., koszty zostaną wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa. W ten sposób będzie można obliczyć różnicę w cenie tony nawozów w tych okresach. Po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. – 15 maja 2022 r. wyliczona zostanie wysokość pomocy.

Po porównaniu obydwu kwot (tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów) właściwą stawką pomocy jest mniejsza z nich.

PRZYKŁADY WYLICZANIA POMOCY PRZEZ ARiMR ZNAJDZIEJSZ TUTAJ! KLIKNIJ!

Średnie ceny nawozów w 2020 r. według ministerstwa rolnictwa

Średnie ceny typów nawozów mineralnych według MRiRW:

 • Azotowe do 20% N - 2081,78 zł/t
 • Fosforan amonu 18% N 46% P2O5 - 2081,78 zł/t
 • Mocznik i inne od 38%N - 1580,38 zł/t
 • Nawozy wieloskładnikowe NPK - 1852,62 zł/t
 • Nawozy NPK z mikroelementami - 2227,20 zł/t
 • RSM i inne 25-30%N - 929,48 zł/t
 • Saletra amonowa i inne od 30%N - 1235,80 zł/t
 • Saletrzak i inne 26-28%N - 1108,20 zł/t
 • Siarczan amonu i inne 20-21%N+S - 1025,16 zł/t
 • Siarczan potasu - 3042,22 zł/t
 • Sole potasowe - 1617,02 zł/t
 • Superfosfat do 20% P2O5 - 964,84 zł/t
 • Superfosfat 24-46%P2O5 - 1629,51 zł/t 

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do nawozów?

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk pytany o to, w jakim terminie ARiMR wypłaci rolnikowi dopłaty do nawozów, wskazał, że będzie to około czterech tygodni od złożeniu wniosku.

Jeśli jednak większość rolników złoży wniosek w ostatniej chwili, czas weryfikacji może się znacznie wydłużyć. Dlatego warto dostarczyć dokumenty do ARiMR jak najszybciej i samemu wpisać kwoty faktur do aplikacji.

Wniosek i instrukcje wypełniania do pobrania

Formularz wniosku – wersja edytowalna Excel
Formularz wniosku – wersja PDF
Instrukcja wypełnienia wniosku
Instrukcja PUE - moduł wprowadzania wykazu zakupionych nawozów

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a