Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnikom fotowoltaika opłaca się bardziej niż innym

Rolnikom fotowoltaika opłaca się bardziej niż innym
Pieniądze i Prawo Pieniądze dla rolnika
Data publikacji 27.03.2018r.

Z Michałem Prażyńskim – prezesem firmy Integreen zajmującej się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych rozmawia Przemysław Staniszewski

Czy w dzisiejszych warunkach fotowoltaika ma sens?

– W krajach o dużym nasłonecznieniu, takich jak Emiraty Arabskie, południowe rejony USA czy kraje południa Europy, fotowoltaika jest dziś najtańszym ze wszystkich źródłem energii elektrycznej i to bez dopłat, bez wsparcia państwa, bez jakichkolwiek preferencji. Duże zainteresowanie takim sposobem pozyskiwania energii elektrycznej sprawia, że powstają nowe fabryki paneli PV umiejscowione nie tylko w Chinach, co przekłada się na systematyczny spadek ich cen. Ta rewolucja już się wydarzyła i dalej dzieje się na naszych oczach. Świat odchodzi od źródeł kopalnych i nic tej zmiany nie zatrzyma.

Być może tak się dzieje w krajach arabskich, w Hiszpanii czy we Włoszech dlatego, że jest tam po prostu więcej słońca i to jest cała tajemnica?

r e k l a m a

– Oczywiście, że tam jest więcej słońca. Nikt tego nie kwestionuje, ale z całą pewnością tego nie kwestionuje, ale z całą pewnością tego słońca jest o kilkadziesiąt procent mniej w okolicach Hamburga w Niemczech niż na naszej Lubelszczyźnie. Mimo to w ciągu ostatnich lat niemieckie dachy masowo pokryły się instalacjami fotowoltaicznymi. Każdy, kto chociaż przejeżdżał przez Niemcy, nie mógł tego nie zauważyć. Mam wrażenie, że w Niemczech więcej gospodarstw domowych położonych poza dużymi miastami ma instalację niż jej nie ma. W Polsce funkcjonuje wiele stereotypów na temat Niemców, ale nigdy nie słyszałem, żeby ktoś mówił, że Niemcy nie potrafią liczyć. Niemcy świetnie liczą i doskonale wiedzą, że to się opłaca. Dlatego stawiają na instalacje fotowoltaiczne.  • Michał Prażyński - prezes formy Integreen

Czy tak samo opłaca się to w Polsce?

– Warunki w obu krajach nie są takie same. Niestety, politycy w naszym kraju i to niezależnie od opcji politycznej, zapatrzeni są w węgiel i to powoduje, że systemy wsparcia, jakie mogłyby pomóc nowej, wchodzącej technologii, są dalekie od tego czego byśmy sobie życzyli. Ale tak jak wspomniałem, ta kolejna rewolucja technologiczna już ruszyła, a jedno z praw masowej produkcji mówi o tym, że wzrost produkcji skutkuje obniżeniem ceny jednostkowej. Tak się stało z procesorami do komputerów, tak się stało z telewizorami. Przypomnijmy sobie ile kosztował 50-calowy telewizor 10 lat temu, a ile kosztuje on dziś. Różnica cen to przepaść.  Teraz to samo dzieje się z panelami PV. Te ceny znacząco spadły i z całą odpowiedzialnością mówię, że fotowoltaika ma już dziś w Polsce ekonomiczną rację bytu.

Dlaczego Integreen koncentruje swoje działania akurat na rolnikach?

To bardzo dobre pytanie. Otóż jest bardzo konkretny powód. A nawet kilka. Gdyby się zastanowić, to rolnicy są grupą zawodową, której powodzenie jak żadnej innej zależy od jak najlepszego wykorzystania powierzchni. Rolnik zajmujący się uprawą, podejmuje na co dzień decyzje jak najlepiej wykorzystać każdy swój hektar, który ma do dyspozycji. Kiedy podejmuje decyzję o tym co zasieje, zastanawia się, jaka będzie opłacalność tej uprawy z danej powierzchni. Rolnicy od zawsze musieli myśleć o swoich hektarach w kategorii opłacalności. Dlaczego nie mieliby szybko zrozumieć, że produkcja prądu da im trzykrotnie więcej pieniędzy niż uprawa na tej samej powierzchni. Fotowoltaika trochę przypomina uprawę. Najpierw jest inwestycja, czyli siew. Potem już czekamy na plony. Jest nawet prościej, bo siew jest raz na wiele, wiele lat a plony już dzień po siewie.

To przemawia do wyobraźni. Czy tak jest rzeczywiście?

– Tak. Dokładnie tak jest. I każdemu rolnikowi, który będzie zainteresowany mogę to wyliczyć i udowodnić osobiście. Od momentu instalacji przez minimum 25–30 lat, bo na tyle oblicza się żywotność paneli, trwa produkcja uzależniona od ilości światła. Innym powodem dlaczego szczególnie rolnicy powinni się zainteresować fotowoltaiką jest fakt, iż z reguły zużywają oni znaczne ilości energii elektrycznej, która potrzebna jest im do produkcji żywności. Dojarki, ogrzewanie szklarni, chłodnie, suszarnie –  to wszystko wymaga dużych ilości prądu, a zużywanie na własne potrzeby energii elektrycznej z własnej instalacji jest w naszych warunkach prawnych podwójnie opłacalne. Ponadto rolnicy w przeciwieństwie do mieszkańców miast mają do dyspozycji więcej ziemi, na której można postawić instalacje lub duże dachy budynków gospodarczych czy produkcyjnych, na których również można posadowić instalację. To wszystko sprawia, że szczególnie dla rolników posiadanie instalacji fotowoltaicznej ma głęboki sens ekonomiczny. Nawet nie wspominam tu o częstych w rejonach wiejskich przerwach w dostawach prądu z sieci, których posiadając własną instalację można uniknąć.

Czy Integreen pomaga w uzyskaniu finansowania?

– We współpracy z naszym partnerem, Poręczenia Kredytowe sp z o.o., udało nam się wypracować unikalny na polskim rynku produkt finansowy. Jest to pożyczka inwestycyjna na sfinansowanie instalacji PV ze środków Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach Programu Wspierania Rozwoju MŚP. Oprocentowanie takiej pożyczki to jedynie Wibor 6M, który nie jest powiększany o jakąkolwiek marżę. To są na dzisiejszym rynku niezwykle dobre warunki finansowania i mam nadzieję, że będą impulsem dla rolników do coraz odważniejszego sięgania po zieloną energię, która po spłacie inwestycji, dalej jest już zupełnie bezpłatna.

Dziękuję za rozmowę.

– Ja również dziękuję za rozmowę i zapraszam na naszą stronę internetową www.integreen.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji oraz do kontaktu telefonicznego pod numerem: 22 243 69 99. Chętnie doradzimy oraz przygotujemy ofertę dla wszystkich chętnych.

r e k l a m a


Widziałeś już nasze video "Czy rolnikowi opłaca się pompa ciepła z fotowoltaiką?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a