StoryEditorZarządzanie gospodarstwem

RolnikOn ma pomagac rolnikom z biurokracją i poprawić rentowność gospodarstwa rolnego

07.05.2019., 17:05h
RolnikOn to system do zarządzania gospodarstwem rolnym. Ma on ułatwić prowadzenie wszelkiej dokumentacji związanej z produkcją rolną wymaganą przez państwo. Ułatwia także optymalizację kosztów funkcjonowania gospodarstwa. Najczęściej jest wykorzystywany przez rolników posiadający od 50 do 80 ha ziemi
Z Dariuszem Szydełko – prezesem zarządu Polskiego Instytutu Rolnictwa sp. z o.o. – rozmawia Ireneusz Oleszczyński

Na początku naszej rozmowy proszę przybliżyć naszym czytelnikom czym jest RolnikON.

– RolnikON jest systemem do zarządzania gospodarstwem rolnym dostępnym przez przeglądarkę internetową. Każdy rolnik może wejść na naszą stronę, zarejestrować się podając podstawowe informacje i rozpocząć korzystanie z systemu. Następnie do systemu zalogować się można z każdego komputera, tabletu czy smartfona z dostępem do Internetu. Użytkownik ma nieograniczony dostęp do swoich danych dzięki rozwiązaniu chmurowemu, są one zawsze dostępne i aktualne. Przykładowo, nawet raz w tygodniu na stronie Ministerstwa Rolnictwa zmienia się lista środków ochrony roślin dostępnych do stosowania w Polsce. Kilka chwil po jej zamieszczeniu nasi klienci otrzymują zaktualizowane dane. RolnikON to rozwiązanie w 100% polskie, angażujące wyłącznie polski kapitał i zatrudniające polskich programistów, dlatego jest dostosowane do wymagań polskich gospodarstw. Naszym podstawowym celem było i jest tworzenie aplikacji dającej możliwość prowadzenia wszelkich formalności w gospodarstwie rolnym w sposób przejrzysty, prosty i jak najbardziej zautomatyzowany. Program został stworzony dla osób, które chcą zwiększać efektywność swojej działalności rolnej w prosty i przyjemny sposób. Przejrzysty wygląd i intuicyjne rozwiązania RolnikONa sprawią, że każdy użytkownik doskonale poradzi sobie z obsługą tego systemu, nawet bez przeszkolenia z zakresu obsługi komputera.

Dla kogo jest ta aplikacja?

– Mówiąc krótko, dla wszystkich, którzy chcą liczyć swoją rentowność, a przy okazji chcieliby prowadzić w prosty sposób wymaganą przez państwo dokumentację. RolnikON jest na tyle rozbudowany, że mogą z niego korzystać zarówno rolnicy prowadzący produkcje roślinną oraz zwierzęcą, w tym hodowcy trzody chlewnej, kóz, owiec, bydła mięsnego i mlecznego. Doskonale sprawdza się też przy kilku kierunkach. Najmniejszy rolnik korzystający z naszego systemu ma 2 ha, a największy ponad 4 tys. ha. Dominują jednak ci posiadający od 50 do 80 ha. Obecnie rozwijamy funkcje przydatne hodowcom koni, czy też producentom owoców i warzyw. Na dziś oferujemy im wyłącznie podstawowe funkcje, jednak i to sukcesywnie zmieniamy.

Jakie korzyści ze stosowania aplikacji będzie miał rolnik?

– Dążymy do tego, by rolnicy zaczęli liczyć ponoszone koszty, chcemy im w tym pomóc. Jeżeli tylko użytkownik będzie rejestrował wszystkie zdarzenia i ich koszty w naszej aplikacji, to będzie mógł dokładnie poznać nakłady związane np. z siewem kukurydzy na kiszonkę i znaleźć oszczędności. Stosowanie RolnikONa pozwala też na uniknięcie błędów. Jeśli rolnik rejestrując zdarzenie będzie chciał użyć niewłaściwego środka chemicznego w danym okresie na daną roślinę, to system go o tym poinformuje. Będzie mógł też zaoszczędzić pieniądze wykorzystując np. kalkulator nawożenia nawozami azotowymi. Przeanalizowaliśmy konkretne gospodarstwo, koszty nawożenia po zastosowaniu naszego kalkulatora spadły o 20%, a przy okazji generowana jest dokumentacja zgodna z dyrektywą azotanową.


Wspomniał pan wcześniej, że z systemu korzystają m.in. hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka. Co im oferuje system RolnikON?

– Jeśli chodzi o hodowców bydła mlecznego, ale też i mięsnego, to dzięki naszej aplikacji mogą oni chociażby prowadzić rejestr stada i księgę rejestracyjną bydła zgodnie z wymogami, jakie stawia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ). Prowadząc rejestr stada hodowcy, w naszej aplikacji, automatycznie generuje się księga rejestracji bydła, którą można wydrukować podczas kontroli. Dzięki aplikacji generują się dokumenty do IRZ. Przykładowo, rejestrując wycielenie, w odpowiednim miejscu hodowca zaznacza, że konkretna sztuka się wycieliła. RolnikON automatycznie generuje zgłoszenie do ARiMR-u, wystarczy je wydrukować, podpisać i wysłać. Mamy klientów, którzy z tej funkcji korzystają od 4 lat i nie mieli żadnych problemów w czasie kontroli.


Czy współpracujecie ze spółdzielniami mleczarskimi?

– Tak. Współpracujemy z kilkoma spółdzielniami mleczarskimi w kraju, w tym z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Kole. Od wielu lat zajmuje ona czołowe miejsce w rankingu Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich w kraju według rankingu KZSM oraz zalicza się do czołówki największych spółdzielczych eksporterów. Specjalizuje się w produkcji szerokiej oferty mleka w proszku oraz masła. W ubiegłym roku skupiła blisko 315 mln l mleka. Obecnie mleko do spółdzielni dostarcza 2933 dostawców, z tej grupy część rolników korzysta już z oferowanego przez nas rozwiązania. Do połowy przyszłego roku korzystanie z systemu dla dostawców OSM w Kole jest bezpłatne, płaci za nie spółdzielnia. Po nawiązaniu współpracy z mleczarnią jej dostawcy, oczywiście po rejestracji, mają dostęp do wszystkich funkcji naszego systemu. Dodatkowo przez nasz system mają podgląd chociażby do wyników badań mleka (zawartość białka, tłuszczu, komórki somatyczne i inne) i otrzymują je maksymalnie w ciągu 2 dni od pobrania próbki. Jeśli normy zostaną przekroczone, hodowca otrzymuje informacje wiadomością systemową oraz SMS-em na telefon komórkowy. Raz w miesiącu otrzymują oni dodatkowo rozliczenie, z którego mogą się dowiedzieć ile mleka odstawili i w jakiej cenie w ostatnim miesiącu, dostępne są również dane historyczne. Wyniki te są również prezentowane graficznie na wykresach, co pozwala na analizowanie skali produkcji, ceny na przestrzeni ostatniego roku.

Aplikacja wysyła hodowcom alerty informujące, że jakieś parametry np. mikrobiologia czy ilość komórek somatycznych jest przekroczona. Pozwala to rolnikowi na szybką reakcję, a nie muszę nikogo przekonywać, że czas bywa w takich momentach na wagę złota. Dzięki modułowi „bydło” hodowcy mogą również zaplanować rozród czy żywienie. Wykorzystując specjalny kalkulator mogą wyliczyć optymalną dawkę żywieniową dla bydła mlecznego i mięsnego. Opcja „grupy żywieniowe” pozwala na precyzyjne przyporządkowanie konkretnej dawki żywieniowej dla danej grupy i obliczenie dziennego kosztu żywienia zwierząt.


Ilu rolników korzysta z aplikacji?

– Na dzień dzisiejszy mamy ponad 12 tys. użytkowników. W naszej ofercie znajdują się 3 plany: Standard – skierowany jest głównie do producentów roślin, Premium – skierowany do producentów roślin i hodowców zwierząt. Trzeci plan – Biznes, skierowany jest do dużych gospodarstw, ma on m.in. możliwość tworzenia kont dla poszczególnych działów np. dla księgowości czy magazynu lub pracowników.

Dla każdego kto się do nas zwróci, z pewnością dobierzemy odpowiedni pakiet. Dodam, że przy jednorazowej opłacie za rok, stosujemy rabat w wysokości 10%. Mamy wielu klientów korzystających z PROW-u, z kredytu z linii młodego rolnika czy modernizacji gospodarstw rolnych. Dzieje się tak ponieważ, zgodnie z rozporządzeniem, można, składając wniosek o dofinansowanie z PROW, dostać dodatkowe punkty za stosowanie innowacji, a wykorzystywanie naszego systemu stanowi właśnie taką innowację, na potwierdzenie czego posiadamy opinię Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Rolnik w tym przypadku może uzasadnić zakup laptopa i sfinansować go z PROW. Dla zainteresowanych rolników przygotowaliśmy specjalny 5-letni pakiet naszej aplikacji wraz z komputerem.

Dziękuję za rozmowę.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 09:13