StoryEditorPorady prawne

Spółdzielnia rolników – kto ją może założyć?

17.07.2019., 11:07h
Zastanawiamy się nad założeniem we wsi spółdzielni rolników. Jakie są podstawowe zasady założenia tego podmiotu? Czy może się ona zajmować przetwórstwem? Na jakie preferencje podatkowe możemy liczyć? Czy członkami takiej spółdzielni mogą być także osoby, które nie są rolnikami, ale mają doświadczenie w prowadzeniu przetwórstwa i odpowiedni sprzęt? Czy jej członkiem może być np. spółka z o.o. lub inna spółdzielnia?

Według ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników, spółdzielnia rolników jest dobrowolnym zrzeszeniem osób fizycznych lub prawnych: 

  • prowadzących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzących działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, będących producentami produktów rolnych lub grup tych produktów,  lub prowadzących chów, lub hodowlę ryb, czyli rolników;
  • niebędących rolnikami, prowadzących działalność w zakresie przechowywania, magazynowania, sortowania, pakowania lub przetwarzania produktów rolnych lub grup tych produktów, lub ryb, wytworzonych przez rolników lub działalność usługową wspomagającą rolnictwo obejmującą świadczenie na rzecz rolników usług z wykorzystaniem maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do wytwarzania przez nich produktów rolnych lub grup tych produktów, lub ryb. 

Kto może zostać członkiem spółdzielni rolników i jakie jeszcze wymagania trzeba spełnić?

Członkami spółdzielni może zatem być osoba prawna, taka jak spółka sp. z o.o., o ile są spełnione powyższe wymagania. Należy jednak zaznaczyć, że założycielami spółdzielni rolników mogą być rolnicy, których liczba nie może być mniejsza niż dziesięć. Nazwa spółdzielni rolników musi w nazwie zawierać sformułowanie „spółdzielnia rolników”. Co istotne, spółdzielnia może zajmować się także przetwarzaniem produktów lub grup produktów wyprodukowanych przez rolników oraz ich obrotem. 

Każdy z członków spółdzielni rolników może przynależeć do jednej takiej spółdzielni. Do rady nadzorczej są wybierani tylko członkowie, którzy są rolnikami.  

Z jakich podatków spółdzielnia jest zwolniona?

Dochody spółdzielni rolników w rozumieniu ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników prowadzącej działalność jako mikroprzedsiębiorstwo zwalnia się z podatku dochodowego od osób prawnych. Reguluje to ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 17 ust. 1 pkt 49a. Z kolei ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że zwalnia się z podatku od nieruchomości budynki i budowle lub ich części oraz zajęte pod nie grunty wykorzystywane przez spółdzielnię rolników lub jej związek stanowiące własność albo będące w wieczystym użytkowaniu spółdzielni. 

Zwolnienia te stanowią pomoc de minimis.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 14:24