Pieniądze i Prawo
porady prawne
Data publikacji 19.05.2020r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
Sprzedaży płodów rolnych na targowisku wliczana jest do przychodów
Według art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł uważa się również przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów.
Komu wolno prowadzić taką sprzedaż?
Przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie mogą się jednak odbywać przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów-zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze. Przepisy dopuszczają jednak skorzystanie z usługowego uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tych zwierząt, w tym rozbioru, podziału i klasyfikacji mięsa oraz usługi przemiału zbóż, wytłoczenia oleju lub soku. Produkty mogą być sprzedawane także podczas wystaw, festynów, targów i kiermaszów.
Sprzedaż produktów musi być ewidencjonowana
Ewidencja powinna być prowadzona za każdy dzień sprzedaży i zawierać co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku oraz ilość i rodzaj przetworzonych produktów.
Trzeba pilnować, aby ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu s
tanowiła co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody. Za produkt roślinny pochodzący z własnej uprawy uważa się również mąkę, kaszę, płatki, otręby, oleje i soki wytworzone z surowców pochodzących z własnej uprawy.
Jaka kwota przychodu z takiej działalności jest zwolniona od podatku dochodowego?
Według art. 21 ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody, o których mowa w art. 20 ust. 1c,
do kwoty 40 tys. zł rocznie.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay