StoryEditorPrzepisy prawa

Ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich

10.08.2018., 17:08h
Wydłużenie niektórych terminów dotyczących rejestracji świń czy zniesienie zakazu sporządzania spisu zwierząt dla hodowców bydła, to główne zmiany, jakie zaczną prawdopodobnie obowiązywać od września.

Co zmieni się w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt?

20 lipca 2018 roku posłowie przegłosowali zmiany w ustawie o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Tydzień później przyjęli ją bez poprawek senatorowie. Jeśli tylko nowe prawo zostanie podpisane przez prezydenta, to wkrótce rolnicy będą mieli kilka ułatwień w rejestracji zwierząt gospodarskich. Ponieważ ustawa wejdzie w życie w 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, to zapewne zacznie obowiązywać na początku września 2018 roku.

Jedna ze zmian wydłuża termin zgłaszania do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmian w liczebności stada i uboju świń w gospodarstwach znajdujących się w strefie ASF z 24 godzin na 2 dni.

Ustawa też jasno określiła, że świnie będzie można znakować zarówno za pomocą kolczyka, jak i tatuażu. Nie będzie też istotne, na której małżowinie usznej zostanie zamieszczone oznakowanie. Co ciekawe, z uzasadnienia do ustawy wynika, że za wprowadzeniem kolczyków jako jedynej metody znakowania świń opowiadała się Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.



  • Nowe prawo znosi z rolników hodujących bydło obowiązek sporządzania raz w roku ich spisu i przekazywania go do ARiMR

Hodowcy bydła nie będą musieli sporządzać corocznego spisu zwierząt


Nowe prawo znosi też obowiązek dokonywania raz w roku spisu zwierząt gospodarskich i dostarczania go do ARiMR-u. Jednak ta regulacja dotyczy jedynie bydła. Oznacza to, że hodowcy owiec i kóz czy świń dalej będą musieli sporządzać taki rejestr.

Obowiązek wykonywania przez posiadaczy bydła spisów utrzymywanych zwierząt oraz konieczność przekazywania ich wyników do Agencji skutkuje powieleniem już zgromadzonych informacji i stanowi zbędne obciążenie administracyjne – zauważają autorzy ustawy.

Nowe regulacje będą dotyczyć również hodowców koni. Po zmianie prawa, nie będzie już potrzeby tłumaczenia na język polski paszportu konia sprowadzonego z zagranicy.

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 00:03