StoryEditorWiadomości rolnicze

W Unii stabilnie, w Rosji drożeje

17.11.2014., 14:11h
Rynek żywca wieprzowego w Europie Zachodniej jest stabilny. Nie nastąpiły oczekiwane zwyżki cen skupu. Popyt ze strony przetwórstwa jest bowiem w pełni zaspokojony. 

Sytuacja może zmienić się w związku ze wzrostem zapotrzebowania na mięso wieprzowe ze strony Chin i Korei Płd. W Hiszpanii, gdzie tradycyjnie jest nadrożej, świnie skupowane są za 1,46 euro/kg, w Danii za 1,43 euro/kg, w Niemczech za 1,35 euro/kg, natomiast w Holandii za jedyne 1,26 euro/kg. Polska w tym zestawieniu klasuje się między Niemcami a Danią.

Wraz za żywcem podążają ceny prosiąt. Spadki, które rozpoczęły się w ostatnim tygodniu września wyhamowały. Ceny prosiąt praktycznie od miesiąca są stabilne. W Danii za trzydziestokilogramowe zwierzęta płaci się 39 euro/sztukę, natomiast w Holandii za dwudziestopięciokilogramowe – 23 euro/sztukę. 

Tymczasem, w obliczu zablokowania importu wieprzowiny m.in. z Uni, rosyjskie zakłady mięsne osiągają coraz lepsze wyniku finansowe. Obroty Rusagro, jednego z czterech największych zakładów, w przeciągu trzech kwartałów bieżącego roku (w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku) wzrosły o prawie 160% do 233 mln euro. Wieprzowina w analizowanym okresie zdrożała w Rosji o ponad 23%, boczek – 30%. Ceny ciągle rosną, dlatego też tamtejsze zakłady mięsne spodziewają się na koniec roku znacznej poprawy rentowności. Bardzo dobre wyniki finansowe osiąga też gospodarstwo Miratorg, największy producent wieprzowiny w Rosji. 

Rosja dąży do osiągnięcia samowystarczalności w produkcji wieprzowiny. Chce to osiągnąć poprzez przyspieszenie wydatków publicznych na ten cel oraz zachęcanie własnych firm do większego inwestowania w sektor wieprzowiny. 

 

Luka importowa jest obecnie wypełniona głównie wieprzowiną z Brazylii, Kanady, Chile oraz Serbii. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 04:03