Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Więcej czasu na dotacje na restrukturyzację i na modernizację?

Paweł Mikos
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Więcej czasu na dotacje na restrukturyzację i na modernizację?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 15.05.2020r.

Czy ARiMR wydłuży termin składania wniosków o dotacje na restrukturyzacje małych gospodarstw oraz na modernizację gospodarstw rolnych w obszarze D? Tak sugeruje prezes ARiMR. Na jakich zasadach można uzyskać dotacje i na co je można wydać?

Prezes ARiMR: rozważamy przesunięcie terminu składania wniosków na restrukturyzację i na modernizację

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do piątku do 29 maja 2020 roku przyjmuje wnioski na dwa popularne wśród rolników naboru na dotacje z PROW 2014-2020:

  • Restrukturyzacja małych gospodarstw,
  • Modernizacja gospodarstw rolnych - obszar D.

Jednak Tomasz Nowakowski, prezes ARiMR w czwartek 14 maja swoim wpisem na Twitterze poinformował, że Agencja może wydłużyć oba terminy. 

Ze względu na sytuację w jakiej się znaleźliśmy rozważamy przesunięcie terminu składania wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw i na modernizację gospodarstw rolnych w obszarze D. Informacje będziemy przekazywać na bieżąco – informuje Tomasz Nowakowski.

 

r e k l a m a

O dotację na restrukturyzację małych gospodarstw może wnioskować także osoba prowadząca gospodarstwo i pracująca na etacie

O dotacje dla małych gospodarstw na restrukturyzację mogą się rolnicy, którzy mają gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Należy pamiętać, że wielkość ekonomiczna gospodarstwa, które wnioskuje o tę dotację nie może przekroczyć 13 tys. euro.

Co istotne, o dotacje może wnioskować zarówno rolnik, który jest ubezpieczony w KRUS, jak i osoba ubezpieczona w ZUS, która łączy prace w rolnictwie z innym zawodem. Na dodatek, nawet w przypadku otrzymania dotacji, beneficjent dalej może prowadzić jednocześnie gospodarstwo rolne i pracować na etacie, ale pod jednym warunkiem: dochód lub przychód z działalności rolniczej musi stanowić co najmniej 25 proc. całości dochodów lub przychodów.

 

Dotacja na restrukturyzację małych gospodarstw to 60 tys. złotych – na co je wydać?

Wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw to bezzwrotna dotacja w kworcie 60 tys. złotych. Będzie ona wypłacana w 2 ratach:

  • I rata – 80 proc., czyli 48 tys. złotych po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy
  • II rata –  20 proc., czyli 12 tys. złotych po prawidłowej realizacji biznesplanu.

Jak informuje ARiMR dotacje można wydać na wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie, z czego aż 80 proc. z dotacji musi zostać wydanych na inwestycje w środki trwałe.

 

r e k l a m a

Nawet pół miliona złotych dotacji na modernizację gospodarstw rolnych – obszar D

Właściciele większych gospodarstw rolnych, bo tych o wielkości ekonomicznej powyżej 13 tys. euro i do 200 tys. euro, mogą wnioskować o przyznanie dotacji na modernizację gospodarstw rolnych w obszarze D, czyli na zakup maszyn rolniczych i budowę lub modernizację budynków gospodarskich

Dotacja na modernizację gospodarstw rolnych polega na refundacji poniesionych kosztów na unowocześnienie gospodarstwa. Zwrot wydatków wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodego rolnika nawet 60 proc.

Wysokości dotacji na modernizację gospodarstw rolnych wyniesie:

  • do 200 tys. złotych w przypadku jedynie zakupu maszyn rolniczych lub urządzeń rolniczych,
  • do 500 tys. złotych, jeżeli dotacje zostaną przeznaczone na budowę, modernizację budynków inwentarskich, w tym ich wyposażenie lub budowę czy modernizację magazynów paszowych w gospodarstwie.

Jeżeli ARiMR wydłuży termin obu naborów, Tygodnik Poradnik Rolniczy na pewno poinformuje o tym.

 

Paweł Mikos

Fot. Paweł Mikos a

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a