Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Więcej kurczaków z Polski pojedzie do Chin

Więcej kurczaków z Polski pojedzie do Chin
Pieniądze i Prawo Informacje rynkowe
Data publikacji 03.12.2017r.

Chińskie służby weterynaryjne poinformowały na swojej stronie, że otwierają rynek na import mięsa drobiowego z Polski. Chiny są największym azjatyckim rynkiem dla polskiego mięsa drobiowego, a Polska jako największy w Unii Europejskiej producent tego mięsa będzie mogła zwiększyć sprzedaż kurczaków do do tego kraju. „Jesteśmy jedynym krajem UE, który może prowadzić eksport drobiu do Państwa Środka. Jest to duża szansa dla polskich producentów mięsa drobiowego i długo wyczekiwana wiadomość dla branży” – podkreśla Krajowa Rada Drobiarstwa.

W ubiegłym roku Polska wyeksportowała do Chin 13,5 tys. ton drobiu o wartości 25,2 mln euro wobec 10,6 tys. ton rok wcześniej. Wówczas Krajowa Rada Drobiarstwa szacowała, że eksport drobiu do Chin może zwiększyć się w kolejnych latach dziesięciokrotnie, a jego wartość może osiągnąć 1 mld zł. Jednak wystąpienie w naszym kraju ptasiej grypy zamknęło tamten rynek dla polskich drobiarzy.

r e k l a m a

Ptasia grypa pojawiła się w Polsce na początku grudnia 2016 roku. Początkowo u dzikich ptaków, ale później także stwierdzono 65 ognisk tej choroby u drobiu domowego, ostatnie 16 marca br. Chorobę odnotowano w 12 województwach. Wirus pojawił się zarówno w dużych fermach, jak i w małych gospodarstwach.

Choć formalne uznanie Polski za kraj wolny od ptasiej grypy miało miejsce w lipcu 2017 roku, realne otwarcie niektórych rynków krajów trzecich na nasz drób wymagało kolejnych miesięcy starań. Przedstawiciele Krajowej Rady Drobiarstwa uważają, że jeśli w nadchodzącym okresie zimowo-wiosennym nie wystąpi w Polsce ponownie grypa ptaków, już można rozpocząć starania o dopuszczanie kolejnych zakładów drobiarskich na rynek chiński. Obecnie uprawnienia do eksportu do Chin ma sześć zakładów, w tym jedna chłodnia składowa. Jesienią 2016 roku w Szanghaju uruchomione zostało biuro KRD, którego działalność miała na celu zacieśnianie współpracy ze stroną chińską i doprowadzenie do otwarcia tamtejszego rynku na polskie mięso drobiowe. ds

Widziałeś już nasze video "Żniwa 2021 – Jaki plon dała pszenica na Podlasiu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a