Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Wojciechowski zdradza, co z dopłatami do nawozów

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Wojciechowski zdradza, co z dopłatami do nawozów
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 25.03.2022r.

KE podjęła wreszcie ostateczną decyzję ws. dopłat do nawozów. Poinformował o tym Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Wojciechowski: jest zgoda KE na dopłaty do nawozów

O tym, że będą dopłaty do nawozów, informował już 18 marca premier Mateusz Morawiecki. Ale wciąż nie było wiadomo, czy KE wyrazi zgodę na uruchomienie takiej pomocy. Urzędnicy w Brukseli ociągali się z wydaniem decyzji prawie dwa miesiące.

r e k l a m a

Teraz jest już pewne, że rolnicy będą mogli ubiegać się o to wsparcie. Wczoraj, 24 marca, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował na Twitterze, że KE zgodziła się na dopłaty do nawozów.

- Cieszę się, że udało mi się przeforsować w UE pakiet pomocy dla rolników: 1) uruchomienie rezerwy kryzysowej WPR, 2) zgodę na dopłaty do nawozów, 3) umożliwienie produkcji rolnej na obszarach nieprodukcyjnych, 4) interwencję na rynku wieprzowiny, 5) przyśpieszenie wypłaty dopłat – napisał komisarz.

r e k l a m a


KE uruchamia pomoc dla rolników

Wideo - „Teraz za byka kupię 2 tony saletry, a przed rokiem kupowałem 8 ton”. Dlaczego rolnicy protestują?

Idź do wideo

Pakiet pomocowy, o którym wspomina Wojciechowski został przyjęty przez KE 23 marca. O wsparciu, jakie UE zamierza udzielić rolnikom pisaliśmy TUTAJ.

Do polskich rolników miałoby trafić ok. 135 mln euro (635 mln zł). By pomóc im w przetrwaniu kryzysu, KE zezwoliła też na wcześniejsze wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Przelewy mają ruszyć 16 października 2022 roku. Uruchomione zostają także dopłaty do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny. Nabór wniosków ma ruszyć dziś, 25 marca i potrwa do 29 kwietnia.  Ponadto, w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, unijni gospodarze będą mogli uprawiać rośliny na terenach ugorowanych. Dzięki tej decyzji obsianych może zostać dodatkowo ok. 4 mln ha. Jednocześnie, jak poinformował Wojciechowski, KE zgodziła się na wypłatę dopłat do nawozów.

Dopłaty do nawozów: 500 zł do ha upraw i 250 zł do ha użytków zielonych

Dopłaty będą przeznaczone na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Stawka pomocy wyniesie do 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych oraz do 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw. Więcej o limitach, stawkach, wnioskach i terminach dopłat do nawozów przeczytasz TUTAJ.

Kamila Szałaj

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a