StoryEditorWiadomości rolnicze

Wypowiedzenie dzierżawy gruntów zajętych przez komornika

09.07.2014., 11:07h
Wygrałem przetarg zorganizowany przez komornika. Okazało się jednak, że grunt ten jest uprawiany przez dzierżawcę. Czy mogę wypowiedzieć umowę?  

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy. Jednocześnie, w przypadku, gdy umowy te zawarto na czas oznaczony dłuższy niż 2 lata, nabywca może wypowiedzieć kontrakt w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Powinien jednak zachować roczny termin wypowiedzenia, o ile umowa nie przewiduje krótszego. Nie ma tutaj znaczenia, że umowę zawarto z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a ziemię wydano. Jest to zatem szczególna sytuacja, inaczej uregulowana niż w Kodeksie cywilnym w przypadku zbycia rzeczy dzierżawionej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony można ją zawsze wypowiedzieć. Wynika to z art. 704 k.c. Wskazuje on, że w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego (zawartą na czas nieoznaczony) można wypowiedzieć na rok naprzód na koniec roku dzierżawnego. Inną zaś – na 6 miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. 

Wypowiedzenie dzierżawy gruntów rolnych w trybie natychmiastowym w przypadkach określonych w Kodeksie cywilnym możliwe jest zarówno w odniesieniu do umów zawartych na czas nieoznaczony, jak i na czas oznaczony. Dzieje się tak, gdy dzierżawca:

używa przedmiotu dzierżawy w sposób sprzeczny z umową lub z przeznaczeniem tego przedmiotu i czyni to mimo upomnień ze strony wydzierżawiającego (art. 667 § 2 zd. 1 k.c. w zw. z art. 694 k.c.), 

zaniedbuje przedmiot dzierżawy do tego stopnia, że zostaje narażony na utratę lub uszkodzenie (art. 667 § 2 zd. 2 k.c. w zw. z art. 694 k.c.), 

pozostaje w zwłoce z zapłatą czynszu (art. 703 k.c.), 

bez zgody wydzierżawiającego odda przedmiot dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania lub w poddzierżawę (art. 698 § 2 k.c.). 

Poza tym, jeżeli czas trwania dzierżawy jest oznaczony, zarówno wydzierżawiający, jak i dzierżawca mogą ją wypowiedzieć w wypadkach określonych w umowie. Dlatego istotne jest, aby zapoznał się Pan z treścią umowy dzierżawy. 

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 16:09