Co powinno się znaleźć w decyzji o wywłaszczeniu?
Artykuł 119 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości, poza elementami określonymi w art. 107 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, powinna zawierać:
- ustalenie, na jakie cele nieruchomość jest wywłaszczana;
- określenie przedmiotu wywłaszczenia przez podanie oznaczenia nieruchomości według księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz według katastru nieruchomości;
- określenie praw podlegających wywłaszczeniu;
- wskazanie właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości;
- wskazanie osoby, której przysługują ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości;zobowiązanie do zapewnienia lokali,
- ustalenie wysokości odszkodowania.
r e k l a m a
Kto ustala wysokość odszkodowania?
Artykuł 129 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że odszkodowanie ustala starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej w decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości. Jeżeli w ramach odszkodowania została przyznana nieruchomość zamienna, w decyzji podaje się dodatkowo oznaczenie nieruchomości zamiennej według treści księgi wieczystej, jej wartość oraz wysokość dopłaty.
Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?
Wysokość odszkodowania ustala się według stanu, przeznaczenia i wartości wywłaszczonej nieruchomości w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu. Następuje ono po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego określającej wartość nieruchomości (art. 130 ustawy). Jest ono wypłacane jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu podlega wykonaniu.
r e k l a m a
Co w sytuacji niezwłocznego zajęcia nieruchomości?
Ustawa stanowi także, że w przypadku wydania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości na wniosek osoby wywłaszczanej wypłaca się zaliczkę w wysokości 70% odszkodowania ustalonego przez organ pierwszej instancji w decyzji o wywłaszczeniu. Jest ona wypłacana jednorazowo w terminie 50 dni, licząc od dnia złożenia wniosku o wypłatę zaliczki. Wysokość odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości pomniejsza się o kwotę wypłaconej zaliczki. Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z 29 października 2008 r. (sygn. akt: I SA/Wa 927/08) orzekł, że „obowiązek przyznania odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość ustalony w decyzji wywłaszczeniowej może być zrealizowany w formie pieniężnej lub w formie rzeczowej (nieruchomość zamienna)”.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay