Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zerowy VAT na żywność – czy rolnicy VAT-owcy stracą na tym czy nie?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Zerowy VAT na żywność – czy rolnicy VAT-owcy stracą na tym czy nie?
Pieniądze i Prawo Pieniądze
Data publikacji 01.02.2022r.

Jak wynika z informacji przekazanej przez resort rolnictwa, rolnicy, którzy rozliczają VAT na zasadach ogólnych, nie powinni stracić na obniżce VAT tyle, ile się obawiają. Ale czy na pewno?

Zerowy VAT na żywnośc wszedł w życie

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia 2022 roku ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, przewidująca obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku, zakłada także obniżkę VAT do 0% na żywność objętą obecnie stawką VAT na poziomie 5%. Zerowa stawka VAT na żywność obejmie więc towary wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Będą to m.in.: zboża, nasiona i owoce roślin oleistych, rośliny przemysłowe lub lecznicze oraz słoma i pasze przeznaczone wyłącznie do spożycia przez ludzi. Zerowa stawka VAT obejmie też produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny, jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone.

W opinii resortu rolnictwa, przy sprzedaży przez rolników rozliczających się z VAT na zasadach ogólnych w okresie od 1 lutego do 31 lipca br. od wymienionych powyżej sprzedawanych produktów rolnych będzie obowiązywała stawka VAT 0%.

r e k l a m a

Żywy inwentarz nie został objęty VAT-em 0 proc.

Warto jednak zauważyć, iż wśród wymienionych towarów nie znalazły się żywe zwierzęta. Problematyczna jest też kwestia mleka, ponieważ trudno do produktów mleczarskich zaliczyć mleko surowe. Podobnie może być też ze zbożem, bo przecież może być też ono sprzedawane na cele paszowe.

Bez względu na zaproponowane obniżki VAT rolnicy ryczałtowi będą jak dotychczas otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7%.

Nawozy i inne rónież z obnizonym VAT-em

Przypomnijmy, iż od lutego do lipca zerowy VAT będzie obowiązywał na takie środki produkcji dla rolnictwa, jak nawozy, środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza środki poprawiające właściwości gleb, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniem mineralnych). Zerowym VAT objęty będzie też gaz ziemny (gazowy i skroplony). Z kolei do 8 z 23% spadnie VAT na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG. Natomiast VAT na energię elektryczną i energię cieplną spadnie do 5%.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a