Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w sierpniu - jakie warunki?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w sierpniu - jakie warunki?
Pieniądze i Prawo Pieniądze dla rolników
Data publikacji 09.08.2021r.

Od 2 do 29 sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego do 31 lipca br.

Ile wynosi limit zwrotu podatku za paliwo?

W tym roku limit zwrotu podatku zostaje na dotychczasowym poziomie i wynosi 100 zł/ha użytków rolnych oraz 30 zł/1 DJP bydła. Do litra ON państwo w ramach zwrotu akcyzy dopłaci rolnikom 1 zł. Te pieniądze będą wypłacone w październiku br. Resort rolnictwa tłumaczy, iż zmiana kwoty zwrotu jeszcze w tym roku wiązałaby się z koniecznością uchylenia i zmiany wszystkich wydanych w tym roku decyzji, które zawierają m.in. informacje o wysokości limitu pozostałego do wykorzystania w sierpniu br.

r e k l a m a

Rolnicy mogą składać wnioski w formie papierowej (jak dotychczas), pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Zmiana limitów od przyszłego roku

r e k l a m a

Od przyszłego roku limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie wzrośnie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych, natomiast na 1 średnią roczną DJP bydła z 30 do 40 litrów.

Zakładając, iż powierzchnia, do której rolnicy będą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego, wyniesie około 11,4 mln ha, a średnia roczna DJP około 4,3 mln DJP rocznie, na zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego zaplanowano od przyszłego roku kwotę w wysokości 160,6 mln zł. Jeśli ten limit zostanie przekroczony, będzie wdrażany mechanizm korygujący polegający na zmniejszeniu stawki zwrotu.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a