Możliwe zmiany dotyczące obniżenia standardów bioaserkuracji dla hodowców do 10 świń
Uproszczenia mają odnosić się do gospodarstw utrzymujących nie więcej niż 10 świń w roku kalendarzowym, wyłącznie do produkcji mięsa na użytek własny. Celem wprowadzanych zmian jest uproszczenie wymagań w zakresie bezpieczeństwa biologicznego związanego z ASF z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania małych stad, przy jednoczesnym zachowaniu w nich odpowiedniego poziomu bioasekuracji i zabezpieczenia przed ewentualnym wprowadzeniem do gospodarstwa wirusa afrykańskiego pomoru świń.
r e k l a m a
Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa, takie poluźnienie restrykcji nie wpłynie na poziom bezpieczeństwa epizootycznego
Zdaniem przedstawicieli resortu, proponowane zmiany nie wpłyną na poziom bezpieczeństwa epizootycznego. Gospodarstwa utrzymujące kilka zwierząt oparte są głównie o własną pracę, a ruch pojazdów i osób ogranicza się do domowników. W związku z tym odstąpienie od części wymagań nie wpłynie na poziom zabezpieczenia tych gospodarstw, a jednocześnie pozwoli na ułatwienie ich funkcjonowania. Pojawienie się w nich ogniska choroby nie skutkowałoby również wyznaczaniem wokół nich obszarów objętych ograniczeniami.
Z pomysłem obniżenia standardów bioasekuracji w gospodarstwach nie zgadza się Polpig
Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Producentów-Pracodawców Trzody Chlewnej Polpig uważa, że taka decyzja spowoduje, iż zwiększy się presja wirusa w środowisku i uwsteczni program zwalczania afrykańskiego pomoru świń tworzony z tak dużym trudem od 2014 roku.
POLPIG apeluje o zaniechanie tego pomysłu – walka z ASF trwa nieustannie od lat, a ponad 90% ognisk u świń potwierdzono w małych gospodarstwach.Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Pexels