StoryEditorPorady

Co przynosi znaczne oszczędności w produkcji mleka?

20.07.2021., 14:07h
Przez lata Magdalena i Tomasz Groszkowie utrzymywali 60 sztuk bydła, w tym 34 krowy dojne. Kiedy przed 4 laty zdecydowali się na inwestycję w nową oborę założyli, że od początku musi pracować z pełną obsadą.

Jak nowa obora i żywienie TMR-em wpłynęło na ilość i jakość produkowanego mleka?

Gdy zasiedlaliśmy nowy obiekt, zakupiliśmy 10 jałówek z pobliskiego, zaufanego gospodarstwa – zaczyna rozmowę rolnik. – Sztuki pochodziły z obory bezuwięziowej i między innymi dlatego zdecydowaliśmy się na ich zakup. Z pewnością nie nabylibyśmy zwierząt z obory uwięziowej w obawie przed problemami z adaptacją do innego systemu utrzymania. Szybko okazało się, że była to dobra decyzja, bo zwierzęta zaaklimatyzowały się u nas praktycznie już następnego dnia – wyjaśnia rolnik.

W 2017 roku w gospodarstwie wybudowana została nowoczesna obora o wymiarach 24x44 m współfinansowana z PROW. Budynek wyposażono w dojarnię 2x6 rybia ość, stacje paszowe, schładzalnik, wszystko z firmy DeLaval. Stado jest pod oceną użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność (za ubiegły rok) wyniosła 8400 kg o zawartości 4,2% tłuszczu i 3,5% białka.

Najważniejsza długowieczność krów

Bezuwięziowe utrzymanie krów zwiększa komfort zwierząt, a żywienie TMR-em podniosło jakość pozyskiwanego surowca – stwierdził pan Tomasz, który jest zadowolony z funkcjono...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 01:54