Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy uda się wyhodować krowy odporne na upały?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Czy uda się wyhodować krowy odporne na upały?
Polskie mleko Porady
Data publikacji 06.02.2022r.

Australijscy naukowcy z Agriculture Viktoria zidentyfikowali pięć genów silnie powiązanych z tolerancją ciepła u krów mlecznych. Wydaje się, że odkrycie daje nadzieję na hodowlę krów bardziej odpornych na wysokie temperatury.

Wysokie temperatury podczas letnich miesięcy stały się problemem globalnym

Jeszcze do niedawna letnie upały i związane z nimi spadki produkcji mleka dotyczyły regionów, w których lato z wysokimi temperaturami powietrza jest długie jak. np. Australia czy Izrael. Coraz dłuższe okresy wysokich temperatur i związane z nią problemy hodowlane i produkcyjne (w związku ze zmieniającym się klimatem) coraz bardziej dają się we znaki również polskim hodowcom bydła mlecznego.

r e k l a m a

Czy nadzieją na ich zniwelowanie może być odkrycie australijskich badaczy z Agriculture Viktoria, którzy od lat wspierają hodowców bydła mlecznego w ich reakcji na ekstremalne temperatury poprzez badanie tolerancji na ciepło u krów mlecznych?

Naukowcy odkryli, które geny u krów odpowiadają za tolerancję na wysokie temperatury

r e k l a m a

Okazuje się, że jak najbardziej. Naukowcy są bowiem o krok bliżej do odblokowania kodu genetycznego do hodowli krów bardziej odpornych na ciepło. Zidentyfikowali oni pięć nowych genów silnie powiązanych z tolerancją na ciepło u krów mlecznych.

Odkrycia pojawiły się po genetycznym zbadaniu około 30 000 krów rasy holsztyńskiej i jest sześciokrotny wzrost wielkości próby w porównaniu z wcześniejszymi porównywalnymi badaniami.

Ten wzrost wielkości próbki pomógł zespołowi wskazać konkretne regiony w DNA krowy, które kontrolują regulację rui pomagając lepiej określić, które krowy są bardziej odporne na ciepło niż inne. Kiedy temperatura i wilgotność wzrastają, krowy mleczne zmniejszają pobranie paszy, co skutkuje spadkiem produkcji mleka. Na obszarach takich jak Północna Wiktoria w Australii oznacza to, że ponad 100 dni w roku jest uważanych za zbyt gorące, aby krowy mleczne mogły wyprodukować optymalną ilość mleka.

Poprzez hodowlę bydła, które potrafi przystosować się do rosnących temperatur hodowcy mogą więc otrzymać wsparcie, którego potrzebują, aby zminimalizować wpływ stresu cieplnego na ich stada i utrzymać produkcję mleka.

Które geny są kluczowe w tolerancji na ciepło?

Naukowcy odkryli również, że geny związane z układem nerwowym mają kluczowe znaczenie dla tolerancji na ciepło. Jest to bardzo ważne odkrycie, ponieważ układ nerwowy łączy wnętrze zwierzęcia z jego środowiskiem zewnętrznym.

Zespół badawczy w Agriculture Victoria wykorzystuje wyniki badania, aby rozpocząć pięcioletni projekt badawczy – testuje i porównuje nowo odkryte geny tolerujące ciepło z DNA krów mlecznych w całej Australii, aby znaleźć nowe sposoby identyfikacji tych najbardziej odpornych na ciepło krów do rozmnażania.

Wraz ze wzrostem temperatur w całej Australii, krowy mleczne tolerujące ciepło szybko zyskują uwagę naukowców i producentów mleka, bowiem dają nadzieję na utrzymanie produkcji na stabilnym poziomie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 04/2022 na str. 41. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a