Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Dla rolników spod Brodnicy zamiana świń na krowy mleczne okazała się strzałem w dziesiątkę

Marcin Konicz
Kategoria: Polskie mleko
Dla rolników spod Brodnicy zamiana świń na krowy mleczne okazała się strzałem w dziesiątkę
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 03.06.2022r.

O profesjonalizmie Barbary i Marcina Waruszewskich z Janówka pod Brodnicą, świadczy osiągnięty w 2021 r. tytuł Rolnika Pomorza i Kujaw. Zamiłowanie do rolnictwa, kultywowanie tradycji i zaangażowanie w rozwój wsi to cechy, które wyróżniają bohaterów naszego reportażu – utrzymujących stado o średniej wydajności ponad 9200 kg mleka. Najwydajniejsze sztuki dają ponad 10 tys. kg mleka.

Ceny żywca wieprzowego skazywały na porażkę

Praca na roli uczy pokory i cierpliwości. Jakoś zawsze ciągnęło mnie do rolnictwa i nie trzeba było długo mnie namawiać na przejęcie ojcowizny, szczególnie, że rodzeństwo miało inne życiowe plany – mówi Marcin Waruszewski, który jeszcze w 2018 roku utrzymywał trzodę chlewną.

r e k l a m a

Ceny żywca wieprzowego skazywały na ekonomiczną porażkę. Stawiając na specjalizację w kierunku bydła mlecznego i opasowego miałem nadzieję na opłacalną produkcję. Dziś wiem, że był to strzał w dziesiątkę. W gospodarstwie mamy nie tylko koszty, ale również dochody, które umożliwiają np. zakup używanego sprzętu zachodnich marek za własne środki. Gospodarstwo posiada park maszynowy, niezbędny w uprawach polowych, pozyskiwaniu siana czy technicznej obsługi hodowli, wynajmujemy tylko sieczkarnię do kukurydzy. Czas pokazał, że produkując mleko bez inwestycji za bankowe miliony, można też mieć satysfakcję ze swojej pracy i wyników, o czym przekonała się moja rodzina – mówi gospodarz.

Na uwięzi można obserwować każdą krowę

r e k l a m a

Na potrzeby jałówek zaadaptowano stodołę, a dla cieląt i opasów budynek chlewni. Zdaniem młodego hodowcy, obora uwięziowa umożliwia indywidualne traktowanie każdej krowy, co ma szczególnie istotne znaczenie w żywieniu wysokomlecznych sztuk.

A do takiego właśnie stada dążymy – wyjaśnia Marcin Waruszewski, dodając, że motywacją do zmiany przeznaczenia obiektów była również konieczność powiększenia stada oraz możliwość wprowadzenia mechanizacji prac.

Oszczędności na nawozach i materiale hodowlanym

Bydło utrzymywane jest w obiektach ściołowych. Rolnicy uprawiają ziemię tradycyjnie, orkowo, ze względu na stosowanie znacznych ilości nawozów naturalnych. Na każde pole obornik dostarczany jest w ilości 30 t/ha raz na dwa – trzy lata. Tak nawożona gleba, z dużą ilością próchnicy, dłużej utrzymuje wilgoć – co przy górzystym terenie i na glebach V i VI klasy, jakie przeważają w gospodarstwie – minimalizuje nakłady ponoszone na bardzo drogie nawozy.

Od wielu lat bazujemy na własnych jałowicach, co zapewnia nam niższe nakłady jednostkowe na wymianę wybrakowanych krów – mówi rolnik.

W tej uwięziowej oborze sporządzony w wozie paszowym TMR musi zostać ręcznie rozwieziony

  • W tej uwięziowej oborze sporządzony w wozie paszowym TMR musi zostać ręcznie rozwieziony

Lepsza wysoka życiowa wydajność niż mistrzynie jednej laktacji

Hodowcy przyznali, że zdrowotność krów przedkładają nad wydajność.

Inaczej mówiąc, wolimy krowy o wysokiej życiowej wydajności, a nie mistrzynie jednej laktacji – podkreślili hodowcy, którzy najbardziej zadowoleni są z długiego okresu użytkowania swoich mlecznic. Te brakowane są ze stada – jak oszacował Marcin Waruszewski – dopiero po 6–8 latach.

Gospodarze chcąc ułatwić sobie prace przy zadawaniu pasz, ale przede wszystkim zapewnić krowom jak najlepszą dawkę pokarmową, 2 lata temu zakupili wóz paszowy firmy Keenan, który współpracuje z Ursusem C-360. Zwierzęta podzielone są na dwie grupy żywieniowe: krowy w laktacji i krowy zasuszone. W skład TMR-u wchodzą: kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki z traw i lucerny uzupełnione mieszanką zbożową jęczmienia, żyta i pszenżyta oraz dodatkami z firmy Trouw Nutrition. Dój odbywa się za pomocą dojarki przewodowej firmy DeLaval. Mleko o parametrach 3,4%białka i 4% tłuszczu trafia do zbiornika o pojemności 2800 l. Inseminacją stada zajmuje się jego właściciel, który ukończył odpowiedni kurs. Dla krów wybierane jest nasienie buhajów poprawiających zdrowotność wymienia, budowę nóg i racic, a dla jałówek nasienie seksowane.

Warto podkreślić, że w ramach festynu „Barwy jesieni” w naszej wsi odbywają się corocznie wyścigi traktorów. Mój mąż zawsze bierze w nich udział – mówi Barbara Waruszewska. – Według pana Marcina, w wyścigach ciągników liczy się zabawa i niezapomniane emocje. Przedsięwzięcie zainicjowała w 2015 roku sołtys Janówka – Małgorzata Smoczyńska. Nasza wieś słynie także z malowniczych terenów, pięknie usytuowanych jezior, jedno mamy tuż przy siedlisku – dodają gospodarze.

Cielęta utrzymywane są w zaadaptowanej do ich potrzeb chlewni

  • Cielęta utrzymywane są w zaadaptowanej do ich potrzeb chlewni


Wizytówka Gospodarstwa:

Barbara i Marcin Waruszewscy (na zdjęciu z dziećmi: Szymonem, Michałem, Dorotą i Izą oraz rodzicami Benedyktą i Romanem) gospodarują w miejscowości Janówek (gm. Brzozie, pow. brodnicki). Rolnicy uprawiają 87 ha gruntów (z czego 30 ha jest dzierżawionych). Na 18 ha uprawiany jest rzepak, zbożami obsiano 26 ha. Pod uprawę kukurydzy przeznaczono 18 ha, 9 ha zajmują lucerniki, 15 ha – trwałe użytki zielone, a 1 ha uprawa ziemniaków jadalnych na własne potrzeby. Hodowcy utrzymują 120 szt. bydła, w tym 46 krów dojnych. Mleko – w ilości ok. 35 tys. litrów miesięcznie – odbiera z gospodarstwa Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu.

Marcin Konicz
Zdjęcia: Marcin Konicz

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 22/2022 na str. 40.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a