Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dlaczego krowy się liżą?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Dlaczego krowy się liżą?
Polskie mleko Porady
Data publikacji 04.02.2022r.

Jak najbardziej normalnym i naturalnym elementem zachowania się krów jest lizanie. Krowy mają mocną potrzebę lizania i bycia lizanym przez inne sztuki.

Kiedy krowy się wzajemnie liżą, a kiedy nie?

Wszystkie krowy w grupie są lizane, ale nie wszystkie liżą inne. Zwierzęta o podobnej randze w hierarchii społecznej liżą się wzajemnie częściej niż sztuki różniące się rangą. Lizanie jest bardzo często związane ze zmianą zachowań, występuje na przykład przed i po odpoczynku, działając prawdopodobnie uspokajająco, szczególnie po zaniepokojeniu stada.

r e k l a m a

Czochradła dla lepszego samopoczucia krów 

Wyposażeniem obory zastępującym w pewnym stopniu lizanie są czochradła. Krowy uwielbiają się czochrać, bowiem zabieg ten poprawia ich samopoczucie, a dodatkowo stymuluje krążenie krwi oraz daje zwierzętom zajęcie i uspokaja je. Ponadto czochradła czyszczą sierść i skórę, co pozwala na utrzymanie ich w dobrej kondycji i wolnych od pasożytów. Brak czochradeł powoduje, że krowy czochrają się o przegrody lub ściany, co nie jest korzystne, gdyż może prowadzić do urazów ciała, a także uszkodzeń wyposażenia obory.

r e k l a m a

  • Korzystanie z czochradła to jedno z ulubionych zajęć krów w oborze
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 05/2022 na str. 40. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a