StoryEditorTechnika

Dlaczego rolnicy z Mazowsza wybrali paszowóz poziomy a nie pionowy?

21.11.2022., 14:11h
Zastosowanie kiszonki z traw pochodzącej z pryzmy, a więc częściowo już pociętej, zdaniem Sławomira Pytlaka ma duży wpływ na skrócenie czasu pracy paszowozu. To przekłada się na oszczędność oleju napędowego, którego cena mówiąc delikatnie, nie rozpieszcza, a właściwie jest najwyższa w historii oscylując w granicach 8 zł za litr.

Z czego sporządzany jest TMR dla krów?

Jeśli sianokiszonka jest zbyt mokra, to do paszowozu dodajemy też siano lub słomę, oczywiście źródłem energii jest kiszonka z kukurydzy. Do wozu paszowego dodajemy również część pasz treściwych: śruty zbożowe, poekstrakcyjne śruty sojową i rzepakową oraz dodatek mineralno-witaminowy, a resztę z ręki wedle wydajności, w postaci koncentratu o zawartości 42% białka – wyjaśnił Sławomir Pytlak.

Rolnicy już drugi raz wybrali poziomy paszowóz. Dlaczego?

W gospodarstwie od 2 lat pracuje poziomy wóz paszowy polskiej produkcji Czyżew HM-11 o pojemności 11 m3, który jak sama nazwa wskazuje został wyprodukowany w Czyżewie, czyli w połowie drogi pomiędzy Mlekovitą a gospodarstwem Sławomira Pytlaka – dostawcy mleka do tej właśnie mleczarni.

Poprzedni paszowóz, jaki użytkowaliśmy też był na poziomych wałkach, to starszy model firmy Kuhn. Sprawował się bardzo dobrze, ale ten wcale mu nie ustępuje. To dowodzi, że maszyny polskiej produkcji dorównują zachodnim. Już drugi raz wybraliśmy paszowóz poziomy, głównie ze względu na niską oborę, ale nie tylko. Mieliśmy na testach również maszyny pionowe, nam lep...

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 17:47