StoryEditorDobry hodowca

Dlaczego rolnik z Podlasia chce mieć wyłącznie biało-czerwone hf-y (RW)?

28.11.2022., 14:11h
Michał Gawrysiak obrał sobie za cel, że jak będzie odchodził na emeryturę to wszystkie krowy w stadzie będą maści czerwono-białej, na zrealizowanie zostało mu jeszcze 7 lat.

Nasienie tylko od czerwono-białych buhajów

Inseminator, który wykonuje u mnie zabiegi unasienniania wie, że stawiam jeden warunek – musi być to nasienie od buhaja rasy hf odmiany czerwono-białej (rw). Zaś o doborze konkretnego buhaja do krowy decyduje już sam inseminator, uwzględniając inbred oraz cechy, jakie należy poprawić u danej sztuki – wyjaśnił Michał Gawrysiak, dodając, że krowy czerwono-białe nie tylko mu się podobają, ale są też nieco zdrowsze i dają mleko o lepszych parametrach niż czarno-białe hf-y.

Na takie wypierające krzyżowanie w kierunku czerwono-białego hf-a rolnik zdecydował się kilka lat temu, co wcale nie jest takie łatwe. Z pokrycia czarno-białej krowy buhajem o umaszczeniu czerwono-białym rodzi się najczęściej potomstwo o umaszczeniu takim jak u matki, tj. czarno-białe. Dzieje się tak ponieważ barwa czarna jest cechą dominującą w stosunku do recesywnej barwy czerwonej. To oznacza, że część sztuk jest nosicielem genu warunkującego barwę czerwono-białą, ale ma umaszczenie czarno-białe. I dopiero jak taka krowa zostanie skojarzona z buhajem czerwono-białym to potomstwo również będzie czerwono-białe....

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 10:38