Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dlaczego warto hodować krowy rasy jersey?

Dlaczego warto hodować krowy rasy jersey?
Polskie mleko Polskie mleko
Data publikacji 05.12.2020r.

Jak mówi wielu hodowców tej rasy, jerseye mają tylko jedną wadę – są bardzo uparte. Charakterność tę rekompensuje jednak szereg zalet: długowieczność, inteligencja, dobra zdrowotność i mleczność.

Skąd pochodzi i jaka jest rasa jersey?

Pomimo że w kraju niewiele jest – bo tylko 414 – stad objętych oceną użytkowości mlecznej, w których utrzymuje się jerseyki, to jej hodowcy zgodnie podkreślają, że ta rasa spełni oczekiwania wszystkich, dla których wysoka wydajność nie jest priorytetem samym w sobie.

r e k l a m a

Rasa jersey pochodzi z angielskiej wyspy o tej samej nazwie, położonej na kanale La Manche. Obecnie należy do najbardziej ujednoliconych genetycznie ras bydła na świecie, a to za sprawą zakazu sprowadzania innych ras bydła na wyspę od przeszło 200 lat. Oznacza to, że od ponad 200 lat hodowcy używają w swej pracy tego samego genomu, a rasa ta ciągle wykazuje postęp hodowlany. Największą populację rasy jersey posiadają USA i Dania.
Jerseyki to rasa mleczna, o delikatnej, szlachetnej budowie, cienkokoścista. Na szczególną uwagę zasługuje harmonijna budowa wymienia, które ma dużą powierzchnię zawieszenia pomiędzy tylnymi kończynami oraz wyrównane strzyki. Rasa ta cechuje się także szeroką gamą umaszczenia: od jasnocielistego do ciemnobrunatnego, czasami z białymi łatami na dolnej części tułowia. Znakiem rozpoznawczym rasy jest jasna obwódka wokół śluzawicy i często ciemna pręga wzdłuż grzbietu. Masa ciała dorosłych krów wynosi około 350–400 kg, natomiast buhajów 650–700 kg.

Uparte, wydajne i odporne na choroby

Uznani hodowcy tej rasy w kraju są zgodni, a potwierdzają to wyniki z oceny wartości użytkowej, że krowy rasy jersey są bardzo wydajne oraz odporne na choroby. Wydajność jest oczywiście mniejsza niż u rasy hf, ale za to parametrów mleka hodowcy hf-ów mogą z całą pewnością pozazdrościć. W 2019 roku, dla krów tej rasy wydajność wyniosła średnio w kraju 6497 kg mleka, przy średniej zawartości tłuszczu 5,12% (333 kg) oraz białka na poziomie 3,86% (251 kg). Najlepsze obory mogą pochwalić się jednak znacznie wyższymi wynikami. I tak, w ubiegłym roku najwyższą w kraju wydajnością, wśród stad rasy jersey uzyskała SK Michałów sp. z o.o. z woj. świętokrzyskiego. Od każdej ze 130 utrzymywanych tutaj sztuk uzyskuje się przeciętnie 8448 kg mleka o 5,18% zawartości tłuszczu i 3,99% białka. Na drugim miejscu uplasowała się SK „Iwno” sp. z o.o. z woj. wielkopolskiego, gdzie średnia wydajność od sztuki wyniosła 6706 kg mleka o 5,17% zawartości tłuszczu i 3,87 % białka. Mleko jerseyów jest kremowożółte, obok wysokiej zawartości tłuszczu i białka, bogate w karoten, witaminę A i sole mineralne. Ciekawostką jest, iż mleko tych małych krówek zawiera również o 15–20% więcej wapnia i składników odżywczych niż mleko innych ras.

r e k l a m a

Bydło tej rasy jest znacznie lżejsze niż rasa hf, posiada ciemną pigmentację racic, dlatego, tak powszechnie obecnie problemy z racicami, są w stadach jerseyek zdecydowanie mniejsze. Krowy są też mniej podatne na zapalenia gruczołu mlekowego, a i choroby metaboliczne występują u nich rzadziej.


  • Jerseyki są w stanie wyprodukować w laktacji ponad 17 razy więcej mleka niż wynosi ich masa ciała
Jersey to rasa wcześnie dojrzewająca, jałówki manifestują pierwszą ruję w wieku 10 miesięcy, a nierzadko wcześniej
  • Jersey to rasa wcześnie dojrzewająca, jałówki manifestują pierwszą ruję w wieku 10 miesięcy, a nierzadko wcześniej

Bezproblemowe wycielenia

Niezwykle ważną kwestią w hodowli bydła mlecznego jest rozród. Jerseyki cielą się bezproblemowo, a z porodem czekają nawet, aż w oborze nikogo już nie będzie, wtedy cielą się najchętniej. Ciąże bliźniacze zdarzają się niezwykle rzadko. Kiedy u danej sztuki wystąpią problemy ze skutecznym zacieleniem, wówczas można zastosować krzyżowanie z buhajem hf (dającym małe potomstwo). Hodowcy indywidualni stosują zazwyczaj kojarzenia odwrotne. Mieszańce pochodzące z krzyżowania matki jerseyki i ojca hf są zazwyczaj czarne, z charakterystycznymi białymi plamkami przy koronce (nad racicą), a w ich budowie można zawsze doszukać się cech pokrojowych jerseya. Sztuki takie – jak potwierdzają hodowcy – nigdy nie kuleją, co jest najlepszym dowodem na to, że jersey poprawia nogi, dodaje zdrowia i co ważne, daje również bardzo dobrze podwieszone wymię, o poprawnej budowie, dostosowane do automatycznego doju.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a