Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dlaczego warto regularnie bielić oborę?

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Polskie mleko
Dlaczego warto regularnie bielić oborę?
Polskie mleko Porady
Data publikacji 01.09.2021r.

Bielenie obory jest jednym z ważniejszych zabiegów, służących utrzymaniu zoohigieny. To dobra metoda dezynfekcyjna. Oprócz korzyści płynących z niszczenia chorobotwórczych bakterii i pasożytów, dzięki systematycznemu malowaniu na biało wnętrza budynku uzyskujemy jego rozjaśnienie sięgające blisko 30%.

Jakie są korzyści bielenia obory?

Podczas bielenia usuwamy nieestetyczne zabrudzenia. Poprawiamy także komfort krów i zabezpieczamy zwierzęta przed wieloma chorobami roznoszonymi przez muchy. Po zabiegach bielenia, much w oborze jest znacznie mniej.

r e k l a m a

Jak samodzielnie wykonać bielenie obory?

Zabieg przeprowadzany domowymi metodami nie jest drogi, gdyż szacuje się, że worek 20 kg wapna hydratyzowanego kosztuje od 15 do 20 zł. Wystarcza on na pomalowanie 150–200 m². Bielenie wykonuje się przygotowanym wcześniej mlekiem wapiennym o stosunku wapna hydratyzowanego do wody 1 do 5.

r e k l a m a

Najprostsza metoda, ale czasochłonna, to malowanie przy użyciu wałka czy też dużego pędzla. Można ułatwić sobie pracę korzystając z opryskiwacza plecakowego. Bieleniem budynków inwentarskich zajmują się również firmy usługowe, oferujące wykonanie tej czynności za pomocą specjalnego agregatu.

Jak przygotować siebie i ściany obory do bielenia?

Pamiętajmy, że mleko wapienne działa drażniąco na skórę, ze względu na to należy do zabiegu przystąpić w odpowiedniej odzieży ochronnej (kombinezon, rękawice), osłaniając dodatkowo twarz (usta, nos – maska ochronna, oczy – okulary).

Powierzchnia, którą zamierzamy bielić powinna być gruntownie oczyszczona (np. szczotką ryżową lub drucianą) z resztek odchodów bydła i much. Okna, poidła, karmidła i stacje paszowe oraz sprzęt elektroniczny należy zabezpieczyć folią malarską. Najlepiej byłoby wyprowadzić zwierzęta z obory, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najmłodsze osobniki stada należy odizolować.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Koszulka męska - wśród ELITY

Koszulka męska - wśród ELITY

Płacisz tylko

35,00 zł

Cena regularna 40,00 zł

SPRAWDŹ

  • Ważne jest zabezpieczenie wyposażenia obory przed przystąpieniem do bielenia przy użyciu taśmy malarskiej, a także okien, bo inaczej ograniczymy dostęp światła do budynku

Oborę najlepiej bielić latem

Najlepiej bielić obory latem ze względu na niski poziom wilgoci w ścianach i wyższą temperaturę, sprzyjające funkcji bielenia, jaką jest również dezynfekcja. Mleko wapienne plus wysoka temperatura otoczenia i brak wilgoci wspomaga hamowanie rozwoju mikroorganizmów. Jesienią natomiast jest trochę niższa temperatura i większa wilgotność, ale mamy najwięcej zabrudzeń powodowanych przez muchy, dlatego niektórzy hodowcy decydują się na zabieg w tym okresie.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a