Gryzoniom w oborze powiedz "nie"!

Przełom lata i jesieni to czas, w którym szczególnie dokuczliwe stają się gryzonie. Z pustoszejących pól migrują bowiem w miejsca, gdzie pożywienia będą mieć pod dostatkiem. A takimi z pewnością są budynki inwentarskie i wszelkie pomieszczenia magazynowe w gospodarstwie.
Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Gryzonie przyczyną groźnych chorób i zniszczeń
Szczur - inteligentny przeciwnik
Przeciwnikami najtrudniejszymi do zwalczenia są szczury, które są bardzo plenne. Samica może w ciągu roku wydać 6 miotów, z których każdy liczyć może nawet kilkanaście osobników. I co ciekawe, już 5-tygodniowe szczury mogą się dalej rozmnażać. Te inteligentne zwierzęta nie dają się łatwo wyprowadzić ze swoich kryjówek. Są bojaźliwie i ostrożne, potrafią unikać pułapek i niechętnie pobierają trutki. Ale cierpliwość i systematyczność w ich zwalczaniu procentuje.
Jak skutecznie zwalczać gryzonie w budynkach inwentarskich?
r e k l a m a
Najpowszechniej stosowaną metodą zwalczania gryzoni jest obecnie metoda chemiczna, w której wykorzystuje się trucizny o opóźnionym działaniu, zawierające tzw. antykoagulanty. Ich działanie polega na obniżeniu krzepliwości krwi, powodując u gryzoni krwotok wewnętrzny i śmierć. Oparte o nowoczesne technologie preparaty, zabijają gryzonie już po pobraniu jednej dawki, ale działają one z kilkudniowym opóźnieniem. Jest to w przypadku szczurów bardzo istotne. Gdyby bowiem trucizna zadziałała, natychmiast pozostałe osobniki ze stada potraktowałyby nowy pokarm jako duże zagrożenie, a zatem skuteczność takiego preparatu byłaby niska. Działanie takie wykazują preparaty do zwalczania myszy i szczurów Extrat. Dostępne w formie granulek lub miękkiej pasty. Zawierają one atraktanty przyciągające gryzonie oraz dodatek benzoesanu denatonium, który ze względu na gorzki smak zapobiega przypadkowemu spożyciu trutki przez ludzi i zwierzęta domowe. Obydwie formy trutki zawierają związki mumifikujące, zapobiegające rozkładowi martwych zwierząt.

- Zaleca się, aby zabieg deratyzacji przeprowadzać 4 razy w roku.
Warto pamiętać, iż obok wyboru odpowiedniego preparatu do zwalczania gryzoni bardzo ważny jest wybór właściwego miejsca rozłożenia trucizny. Trutki należy rozkładać w specjalnych karmnikach deratyzacyjnych, które powinny znajdować się w miejscach przemieszczania się gryzoni np. między kryjówką, a miejscem ich żerowania. Zastosowanie karmników całkowicie eliminuje przypadkowe zjedzenie trutki przez ludzi i zwierzęta domowe.