Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Grzyby też atakują wymię

Grzyby też atakują wymię
Polskie mleko
Data publikacji 03.10.2017r.

Grzyby drożdżopodobne to mikroorganizmy, które powszechnie występują w środowisku przebywania krów i coraz częściej zasiedlają gruczoł mlekowy. Głównym źródłem zakażenia grzybami jest ściółka, szczególnie słoma złej jakości, w połączeniu z nadmierną wilgotnością otoczenia zwierząt.

Grzyby mogą występować również w wodzie przeznaczonej do mycia sprzętu udojowego, wozach paszowych, kubkach do dezynfekcji poudojowej, na skórze strzyków oraz w kale. Do zakażenia dochodzi również wtedy, gdy krowy kładą się w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Na pojawienie się zakażeń grzybiczych ma również wpływ brak osuszania wymion po obfitym myciu wodą. Do zakażenia może dojść, gdy nieprzestrzegane są zasady aspetyki podczas przygotowywania i dowymieniowego podawania leków.

Formy zakażeń grzybami drożdżopodobnymi

r e k l a m a

Grzyby drożdżopodobne charakteryzują się stosunkowo małą zjadliwością i nie wywołują zapalenia wymienia, u krów, których system odpornościowy sprawnie funkcjonuje. Do rozwoju zakażenia wymienia dochodzi wówczas, gdy do wnętrza gruczołu dostanie się i namnoży duża liczba drożdżaków i przełamie mechanizmy obronne.Leczenie zapaleń wymienia powodowanych przez grzyby drożdżopodobne jest trudne i często nieskuteczne. Niestety, dostępne leki przeciwgrzybiczne nie są przystosowane do podawania dowymieniowego

r e k l a m a


Zapalenie wymienia wywołane przez grzyby drożdżopodobne może przybierać formę podkliniczną, przewlekłą, ostrą lub nawet nadostrą wraz z upadkiem zwierzęcia.

Postać kliniczna charakteryzuje się lekko podwyższoną zawartością komórek somatycznych oraz obecnością drobnoustrojów w mleku. Zapalenie dotyczy zazwyczaj tylko jednej ćwiartki. Zapalenie w postaci ostrej przebiega z gwałtownym wzrostem temperatury ciała, nawet do 42°C oraz silnie wyrażonymi objawami klinicznymi i brakiem apetytu. Za charakterystyczny objaw można uznać stosunkowo małą bolesność, przy wyraźnie zaznaczonych pozostałych objawach klinicznych. Mleko wykazuje różnego stopnia zmiany, jednak typowe dla zakażenia grzybiczego jest żółtawy lub brązowy odcień. Zapalenia przewlekłe mogą przebiegać bez objawów ogólnych i z niewielkim natężeniem zmian miejscowych.

Jak je leczyć?


Obecnie nie ma żadnej skutecznej metody zwalczania mastitis wywołanych przez grzyby drożdżopodobne. Są jednak zalecenia, które leczenie to wspomagają. Jednym z nich jest 3–4-krotne zdajanie chorych ćwiartek wraz z intensywnym masażem wymienia. Kolejnym jest użycie 60–100 ml roztworu przygotowanego z 1,8  g jodu krystalicznego połączonego z dwoma litrami parafiny oraz 23 ml eteru, a po 6–8 godzinach zdojenie ćwiartki. Zadowalające efekty można także uzyskać poprzez dożylne lub doustne podanie jodku potasu. Jak zawsze, najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania zapaleniom grzybiczym jest profilaktyka i zapobieganie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Uzyskać to możemy unikając niehigienicznego wprowadzania leków dowymieniowych, eliminowanie zakażonego sprzętu, zagrzybionej słomy i paszy oraz unikanie długotrwałych antybiotykoterapii.

Beata Dąbrowska

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a