StoryEditorżywienie krów

Jak mleko pełne w żywieniu cieląt wpływa na ich rozwój?

12.11.2019., 16:11h
W trosce o jak najlepsze efekty odchowu cieląt, coraz większa grupa hodowców decyduje się na skarmianie mleka pełnego przez pierwsze dwa, trzy tygodnie życia cielęcia. Okazuje się, że działanie to ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój organizmu i może zwiększać ich wartość użytkową w przyszłości.
Każdego roku odwiedzamy dziesiątki mlecznych gospodarstw w kraju. Hodowcy zgodnie potwierdzają, że cielęta żywione mlekiem pełnym o wiele lepiej przyrastają i mają lepiej rozwinięty przewód pokarmowy. Mleko, jako naturalny pokarm cielęcia, ma tę przewagę nad preparatem mlekozastępczym, że zasobne jest w łatwostrawne składniki pokarmowe oraz substancje biologicznie czynne, takie jak np. hormony czy peptydy żołądkowo-jelitowe.

Tempo wzrostu wpływa na późniejszą wydajność mleczną

Jednak bezproblemowy odchów cieląt to jeden, a większa produkcja mleka w przyszłości, to drugi – jakże ważny atut – takiego postępowania. Badania amerykańskie wykazały, że tempo wzrostu cieląt w pierwszych tygodniach życia determinuje około 25% różnicy w wydajności mlecznej pomiędzy krowami. Istnieje dodatnia zależność pomiędzy przyrostami masy ciała cieląt w okresie od urodzenia do odsadzenia, a ich późniejszą wydajnością. Amerykanie dowiedli, że zwiększenie masy ciała w całym okresie odchowu cieląt o 7 kg przekłada się na większą produkcję mleka w laktacji od 1200 do nawet 1700 kg.

Decydując się jednak na żywienie mlekiem pełnym trze...
Pozostało 61% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 19:25