Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaka jest minimalna dawka startera dla cieląt w okresie odsadzenia?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Jaka jest minimalna dawka startera dla cieląt w okresie odsadzenia?
Polskie mleko Cielęta
Data publikacji 24.06.2022r.

Bardzo duży wpływ na poprawę odporności cieląt w okresie odsadzenia odgrywa ilość pobranego w tym czasie startera. W momencie odsadzenia cielę powinno pobierać przynajmniej 1 kg tej paszy dziennie, a najlepiej 1,5 kg.

Jak ustalić ile startera pobiera cielę przed odsadzeniem?

Gdy cielę nie zjada przynajmniej kilograma startera w chwili odsadzenia, to jego żwacz nie jest przygotowany do trawienia pasz i możemy spodziewać się problemów. Brak okresu przejściowego podczas odsadzania oznacza, że żwacz praktycznie pozbawiony jest brodawek, a to oznacza jedno – problemy metaboliczne.

r e k l a m a

Aby ustalić ile startera pobiera cielę, na kilka dni przed odsadzeniem należy wysypać z wiadra podawaną zwierzęciu paszę i odważyć 1 kg. Jeśli na drugi dzień starter zostaje zjedzony, oznacza to, że zwierzę jest gotowe do odsadzenia. Jeżeli wiadro nie zostanie opróżnione, to funkcjonowanie układu immunologicznego jest jeszcze osłabione i trzeba zrobić wszystko, aby cielę zjadało minimum 1 kg paszy.

Jak zwiększyć u cielęcia zainteresowanie starterem?

r e k l a m a

Pomocny w tym działaniu jest sposób, w jaki wycofujemy mleko z dawki. Zwykle proces ten odbywa się z dnia na dzień. Takie postępowanie nie stanowi problemu w sytuacji, gdy ilość pobieranego mleka jest niewielka, na przykład 4–5 litrów. Gdy w grę wchodzą większe ilości mleka, jest już nieco trudniej. Wówczas warto ilość pójła zmniejszać stopniowo, na przykład przez okres jednego tygodnia. Takie postępowanie sprawia, że cielę bardziej zaczyna się interesować pobieraniem startera.

Odsadzanie cieląt powinno być procesem stopniowym, a mleko powinno być wycofywane z dawki przez okres minimum 7–10 dni 

  • Odsadzanie cieląt powinno być procesem stopniowym, a mleko powinno być wycofywane z dawki przez okres minimum 7–10 dni


W USA, ale także w Europie, standardową metodą odsadzania cieląt jest zmniejszenie częstotliwości podawania pójła na tydzień przed odsadzeniem np. raz, zamiast dwa razy dziennie. Tym sposobem cielę przez cały czas ma dostęp do łatwo przyswajalnych składników pokarmowych z mleka i jednocześnie znacznie zwiększa w tym okresie pobieranie startera. Na zwiększenie pobrania startera bardzo korzystnie wpływa grupowanie cieląt na około 7 dni przed odsadzeniem. Grupowanie zwierząt po 4–5 sztuk, gotowych do odsadzenia, które otrzymują mleko z otwartego wiadra sprawia, że chodzące za sobą cielęta bardzo szybko uczą się od siebie i jedzą więcej mieszanki.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 25/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a