Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaki powinien być idealny stół paszowy dla krów?

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Polskie mleko
Jaki powinien być idealny stół paszowy dla krów?
Polskie mleko Żywienie krów
Data publikacji 12.08.2022r.

Jeśli dojarnia jest sercem obory, to stół paszowy jest bez wątpienia jej kręgosłupem. Gdy krowy mają stały, niczym nieograniczony dostęp do stołu paszowego to przeciętnie w ciągu doby pobierają 12 razy dawkę pokarmową po ok. 20 minut na każdy odpas.

Ile miejsca przy stole paszowym powinna mieć krowa?

Przyjmuje się, że na jedną krowę w zależności od fazy laktacji, powinna przypadać następująca długość stołu paszowego: 80 cm – krowy zasuszone, 85–100 cm – krowy w okresie okołowycieleniowym i 70–80 cm dla krów będących w pełnej laktacji.

W oborze krowy jedzą stojąc przednimi nogami ustawionymi równolegle, a nie w rozkroku jak na pastwisku przy jedzeniu trawy. Taka postawa ogranicza maksymalne schylanie głowy, a zwierzęta mają trudności z dosięgnięciem paszy znajdującej się na podłodze. Dlatego też stół paszowy musi być podwyższony o 10–15 cm ponad poziom stania krów. Wtedy bydło może jeść zachowując naturalną niską pozycję głowy, co stymuluje spokojne przyjmowanie paszy i duże wydzielanie śliny, która buforuje pH żwacza.

r e k l a m a

Czy stół paszowy w centralnej części obory to dobre rozwiązanie?

Najczęściej spotykanym modelem jest stół paszowy usytuowany w centralnej części obory tuż pod świetlikiem kalenicowym, co powoduje, że pasza znajduje się w strefie największego stężenia gazów, a także (co najważniejsze w miesiącach letnich) w strefie najwyższych temperatur. Dlatego część hodowców decyduje się na usytuowanie stołu paszowego na zewnątrz budynku lub w bocznych częściach obory. Dwa boczne stoły paszowe są coraz częściej spotykane w oborach z robotami udojowymi.

Jak najlepiej zamontować przegrody paszowe?

Przegrody paszowe dobrze jest zamontować na murku o wysokości 50–60 cm ponad poziomem posadzki z nachyleniem górnej krawędzi drabiny o 20 stopni w stronę stołu paszowego. Nachylenie to zmniejsza urazy karku i zwiększa zasięg pobierania paszy z szerokości 60 do 80 cm stołu paszowego.

Przegroda poręczowa jest najprostszą przegrodą w postaci kilkucalowej poziomej rury montowanej na słupkach na wysokości 110 cm dla młodzieży i 135 dla krów od poziomu racic z wysunięciem 20–25 cm w stronę stołu paszowego. To najtańsze rozwiązanie nie ogranicza dominacji agresywnych osobników w grupie, a jej montaż powinien umożliwiać regulację wysokości i wysunięcia rury w trakcie eksploatacji obiektu.

Przegroda ze szczeblami ogranicza konkurencję. Z kolei drabiny zatrzaskowe ograniczają konkurencję i pozwalają na czasowe zatrzymanie zwierząt przy stole paszowym w czasie karmienia lub w celu wykonania potrzebnych zabiegów.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 30/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a