Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie korzyści daje wypas krów na trawach i poplonach przez cały rok?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Jakie korzyści daje wypas krów na trawach i poplonach przez cały rok?
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 24.10.2022r.

Wypas pastwiskowy uważany jest za najbardziej optymalny w żywieniu krów średnio wydajnych. Doskonale wiedzą o tym Agnieszka i Józef Matuszakowie, którzy od lat taki właśnie system żywienia preferują w swoim mlecznym gospodarstwie. I jak się okazuje z powodzeniem

Pomimo suszy, rolnikom nie zabraknie kiszonki z kukurydzy

Kiedy odwiedziliśmy gospodarstwo państwa Matuszaków, tegoroczne kukurydziane żniwa przeszły już do historii.

Co prawda susza nadszarpnęła nieco plon zielonej masy, niemniej w porę przyszedł deszcz, który uratował dobre zaziarnienie kolb – ocenił tegoroczne zbiory Józef Matuszak, szacując, że z jednego hektara udało się zebrać od 40 do 50 ton masy kiszonkowej. – Tak, że energetycznej kiszonki nam nie zabraknie, a zapas pasz objętościowych uzupełnia oczywiście sianokiszonka.

Państwo Matuszakowie utrzymują łącznie 42 sztuki bydła, w tym 27 krów o wydajności – jak oszacował pan Józef – na poziomie ponad 8000 kg mleka od sztuki.

Dla wielu hodowców taki poziom wydajności może wydawać się zbyt mały. Dla nas jest jednak jak najbardziej ekonomiczny, bo zapewniający dobre zdrowie i długie użytkowanie zwierząt – mówi gospodarz.

r e k l a m a

Niemieckie jałówki okazały się udaną inwestycja hodowców

Podstawą genetyczną obecnego stada było – zakupione w 2018 roku – osiem sprowadzonych z Niemiec jałówek. Pięć z nich jeszcze w oborze stoi, a ich potomstwo – jak poinformował pan Józef – bardzo dobrze funkcjonuje. – Tak więc była to bardzo dobra inwestycja – dodaje.

Krowy utrzymywane w oborze uwięziowej i na pastwisku

Krowy produkcyjne hodowcy utrzymują w uwięziowej oborze, która wybudowana została na początku lat 80. Nie ma w niej możliwości pracy wozem paszowym, więc codzienne żywienie stada wymaga dużego nakładu pracy ręcznej. Jedynymi udogodnieniami są: wyciąg do obornika oraz dojarka przewodowa.

Gdy skończą się trawy, krowy doskonale wykorzystują poplony, jak na przykład mieszankę jęczmienia z seradelą

  • Gdy skończą się trawy, krowy doskonale wykorzystują poplony, jak na przykład mieszankę jęczmienia z seradelą

Kiedy jednak zajrzeliśmy do budynku był pusty. Bo pastwiskowanie krów to od lat niezmiennie preferowany przez gospodarzy system żywienia krów, którzy nie są zwolennikami mocnej intensyfikacji żywienia i windnowania wydajności. Bardziej – jak już wspomnieliśmy – cenią sobie dobre zdrowie i długowieczność zwierząt.

Kiedy na łąkach kończą się trawy, siejemy poplony, które jesienią zwierzęta doskonale wykorzystują – mówi Józef Matuszak.

r e k l a m a

Pastwiskowanie krów przez cały rok

Najlepiej widać to było po samych zwierzętach, które najedzone, dosłownie co do sztuki leniwie wylegiwały się na słońcu, spokojnie przeżuwając pobraną wcześniej mieszankę jęczmienia z seradelą. Takie dobrodziejstwo mleczne stado ma tutaj przez cały rok, gdyż państwo Matuszakowie, nie zważając na trud związany z codziennym spuszczaniem i wiązaniem krów dbają, by miało ono dostęp do ruchu na wolnym powietrzu przez 365 dni w roku.

Owszem w okresie zimowym dodatkowo musimy zapewnić krowom na wybiegu również dostęp do sianokiszonki, ale jak najbardziej warto, bo za ten trud zwierzęta odpłacają nam dobrym zdrowiem i płodnością – podkreśla pan Józef.

Dla potrzeb jałówek zaadaptowano dosłownie każde wolne pomieszczenie. W każdym gospodarze zapewnili młodzieży dostęp do okólników

  • Dla potrzeb jałówek zaadaptowano dosłownie każde wolne pomieszczenie. W każdym gospodarze zapewnili młodzieży dostęp do okólników

– Krowy nie mają żadnych odleżyn czy odgnieceń ani większych problemów z racicami. A rozród? Przy powszechnie występujących obecnie problemach można powiedzieć, że my z rozrodem praktycznie żadnych kłopotów nie mamy. Owszem, czasami zdarzy się, że jakaś sztuka, szczególnie po 4 laktacjach ma cichą ruję, ale to sporadyczne wypadki. Codzienny ruch sprawia, że nasze krowy również same się cielą, często na pastwisku. Jakaż jest więc nasza radość, kiedy z łąk przywozimy do obory zdrowego oseska.

Czym hodowcy uzupełniają żywienie pastwiskowe krów?

Pastwisko w okresie wiosenno-jesiennym oraz pasze wyprodukowane w gospodarstwie to oczywiście żywieniowa baza stada, która uzupełniana jest zakupem specjalistycznych mieszanek. W żywieniu swojego stada hodowcy wykorzystują np. Rumik 20, czyli mieszankę treściwą (o zawartości od 18 do 21% białka) przeznaczoną na cały okres laktacji i pozwalającą na oszczędne żywienie krów mlecznych o średnich wydajnościach. Mieszanka treściwa wykonywa jest w gospodarstwie na bazie własnych śrut zbożowych, śruty rzepakowej oraz wysokobiałkowego koncentratu firmy Blattin – Lac-Mix 40, zawierającego mocznik i makuch sojowy wolny od GMO. Dawka pokarmowa wzbogacana jest energetycznie przez dodatek wysłodków Toffi.

Pełnoporcjowa mieszanka przechowywana jest w tym niewielkim silosie

  • Pełnoporcjowa mieszanka przechowywana jest w tym niewielkim silosie

5 ton saletry i 2 tony nawozu wieloskładnikowego za 32 tysiące złotych

Kiedy na koniec zapytałam państwa Matuszaków jak oceniają obecną sytuację producentów mleka, zgodnie przyznali, że łatwo nie jest.

Wszystko drożeje, koszty produkcji rosną. Zakupiliśmy już część nawozów: 5 ton saletry i 2 tony nawozu wieloskładnikowego, co kosztowało nas 32 tysiące złotych, a nie jest to niestety pełna dawka, jakiej potrzebujemy. Kiedyś za taką sumę mielibyśmy ponad 30 ton nawozu, a dziś…? – retorycznie zapytał Józef Matuszak.

– W naszym gospodarstwie nie ma następców, więc praktycznie nie przeprowadzamy znaczących inwestycji, dlatego też jest nam dobrze. Ale mamy świadomość, że rozwój każdego gospodarstwa oznacza inwestycje i nie zazdroszczę tym hodowcom, którzy muszą je realizować, bo jest to obecnie ogromne wyzwanie. Wszyscy hodowcy, z którymi rozmawiamy najbardziej obawiają się dziś przerw w dostawach prądu zarówno dla nas, jak i dla naszej spółdzielni. Co wtedy stanie się z naszym mlekiem?

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a