Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jurgiel: "mleko roślinne" zaburza dojrzewanie dziewczynek

. .
Kategoria: Polskie mleko
Jurgiel: "mleko roślinne" zaburza dojrzewanie dziewczynek
Polskie mleko Wiadomości z branży
Data publikacji 20.07.2022r.

„Niebezpieczne dla dzieci” - tak były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel określił napoje roślinne, które miałyby być wprowadzone do szkół jako alternatywa dla mleka w ramach „Programu dla szkół”. Eurodeputowany postanowił zwrócić się w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

Europoseł PiS Krzysztof Jurgiel postanowił wystosować pismo do Komisji Europejskiej w sprawie inicjatywy wegańskiej organizacji ProVeg International, która chciałaby, aby uczniowe mieli możliwość wyboru roślinnego zamiennika w zamian za mleko krowie w ramach finansowanego ze środków unijnych "Owoce, warzywa i mleko w szkole".

r e k l a m a

Mleko krowie mniej przetworzone niż mleko roślinne

Lista zarzutów i obaw Jurgiela pod adresem roślinnych zamienników mleka jest obszerna. Europoseł PIS zwraca uwagę, że praktycznie wszystkie napoje roślinne zastępujące mleko, pomimo powstawania z naturalnych, roślinnych komponentów, są produktami złożonymi i przetworzonymi. Skomplikowana technologia produkcji roślinnych zamienników mleka stoi w opozycji do produkcji mleka krowiego, która zdaniem byłego ministra "jest wytwarzane według znanej od dawna, niezmiennej i prostej technologii".

r e k l a m a

Jurgiel w wystosowanym zapytaniu do Komisji Europejskiej zwraca też uwagę, że producenci napojów roślinnych nie podają informacji, w jaki sposób przygotowują poszczególne substraty do wytworzenia ostatecznego produktu i nie mają nawet takiego obowiązku. Ponadto, serwowanie w szkołach mleka roślinnego pod hasłem "schoolmilk.org", jest szkodliwe i może wprowadzać w błąd. Zgodnie z definicją mianem mleka może być określany jedynie wydzielina gruczołu mlekowego ssaków. Wprowadzenie roślinnej alternatywy, zdaniem Jurgiela, może sugerować, że oba produkty mają identyczną wartość odżywczą, a napoje roślinne mogą zastąpić w diecie dziecka krowie mleko.

Roślinne zamienniki mleka mogą przyspieszać dojrzewanie

Europoseł zwraca też uwagę, na potencjalne niebezpieczeństwo spożywania przez dojrzewających uczniów, w szczególności dziewcząt, wegańskiego mleka sojowego. Zawarte w nim fitohormony o budowie estrogenowej mogą powodować wystąpienie przedwczesnych objawów dojrzewania płciowego oraz powstawanie cellulitu. 

Czytaj więcej: Jak pozbyć się cellulitu? Dieta, krem, zabiegi, ćwiczenia

ProVeg International odpowiada na zarzuty Jurgiela

Komisja Europejskie nie odpowiedziała jeszcze na interpelację eurodeputowanego, ale zdążyła to zrobić organizacja ProVeg International, która zdecydowanie zaprzecza, że istnieje wiązek między przyspieszonym dojrzewaniem dzieci a spożywaniem mleka roślinnego na bazie soi. Władze organizacji podważają naukowe podstawy obaw eurodeputowanego. 

- Ważne jest, aby rozważając obawy zgłoszone przez pana Jurgiela, opierać decyzje na solidnej nauce, a nie powoływać się na to, co, jak przypuszczamy, jest osobistą opinią posła – odpowiada Patricia Homa, prezeska ProVeg Polska.

Kamila Dłużewicz
fot. Archiwum

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a