Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Krowy i jałówki nagrodzone w Płońsku po raz 20

. .
Kategoria: Polskie mleko
Krowy i jałówki nagrodzone w Płońsku po raz 20
Polskie mleko Wystawa bydła
Data publikacji 28.06.2019r.

15 i 16 czerwca w Płońsku odbyły się największe na Mazowszu i jedne z największych w kraju targi rolnicze Mazowieckie Dni Rolnictwa. Jubileuszowa – dwudziesta edycja tej imprezy została połączona, wzorem lat ubiegłych, z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych. Organizatorem targów był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a miejscem MODR Poświętne w Płońsku.

Kilkuset wystawców i tysiące odwiedzający na XX Mazowieckich Dniach Rolnictwa

r e k l a m a

Na terenie wystawienniczym kilkuset wystawców prezentowało swoje ekspozycje – od kwiatów i roślin ozdobnych, poprzez regionalne produkty kulinarne, po wielkie ciągniki rolnicze i kombajny. Jubileuszowa wystawa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem okolicznych mieszkańców, którzy w kilkutysięcznej grupie przez dwa dni zwiedzili wszystkie stoiska. Tegoroczne dni rolnictwa i wystawa zwierząt miała charakter wystawy wojewódzkiej i wpisywała się w obchody jubileuszu dwudziestolecia istnienia Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Poświętnem.

O tytuł najlepszej walczyły krowy z 9 powiatów

r e k l a m a

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa zwierząt, wśród nich bydła mlecznego. Na tegorocznej wystawie swoje sztuki prezentowali hodowcy z 9 powiatów woj. mazowieckiego: ciechanowskiego, makowskiego, mławskiego, płockiego, przasnyskiego, płońskiego, sierpeckiego i siedleckiego. Zaprezentowali oni łącznie 69 sztuk dorosłych: 32 krowy, 37 jałowic oraz 9 cieliczek. Przypomnijmy, że na terenie woj. mazowieckiego pod oceną znajduje się ponad 150 tys. krów pochodzących z ponad 3900 obór. Przeciętna mazowiecka obora liczy 38 sztuk, a przeciętna wydajność ocenianej krowy 8298 kg mleka. 

Oceny prezentowanych zwierząt dokonał Roman Janiszewki – sędzia z PFHBiPM, a asystował mu Jarosław Walczak.


Uczestnicy konkursu młodego hodowcy
  • Uczestnicy konkursu młodego hodowcy

Krowy mleczne

Jako pierwsze na ringu pojawiły się krowy w III i dalszych laktacjach – łącznie 5 sztuk.

Czempionem w tej kategorii została Ważka 14, pochodząca z gospodarstwa Dariusza Nasiłowskiego z miejscowości Skwierczyn Dwór. Wiceczempionką zaś Zuzka 2, pochodząca z gospodarstwa Ewy Zalewskiej z miejscowości Czarnowąż.
Następnie na ringu pojawiło się 9 krów w II laktacji. Tytuł czempiona w tej kategorii trafił ponownie do Dariusza Nasiłowskiego, zdobyła go Łania 9. W tej kategorii przyznano dwa tytuły wiceczempionek, tytuł pierwszej zdobyła Mięka 11 należąca do Andrzeja Soliwodzkiego z miejscowości Mchówko, a drugi Donica należąca do Ewy Zalewskiej.
Kolejną, liczącą 11 sztuk, grupę ocenianych zwierząt stanowiły pierwiastki. W tej kategorii tytuł czempionki zdobyła Kurt 1 należąca do Tadeusza Stelęgowskiego z miejscowości Łęg Probostwo. I wiceczempionką została ESKA 3 należąca do Grzegorza Załęskiego z miejscowości Pomaski Małe, zaś II została Cera 59 z gospodarstwa Andrzeja Jeznach z Helenowa Nowego.
Po krowach rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmian czarno- i czerwono-białych na ringu pojawiły się krowy rasy simentalskiej. W tej kategorii oceniono 5 krów. W trakcie prac sędziego kilka słów o tej rasie powiedział prof. Tomasz Sakowski z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu. Tytuł czempiona w rasie simental zdobyła Ronja – krowa w 8 laktacji należąca do Janusza Więcława z Kluczewa, zaś tytuł wiceczempionki trafił do jego brata Zenona Więcława z miejscowości Arcelin.


Tytuł superczempiona w kategorii krowy zdobyła Ważka – krowa w III laktacji należąca do Dariusza Nasiłowskiego
  • Tytuł superczempiona w kategorii krowy zdobyła Ważka – krowa w III laktacji należąca do Dariusza Nasiłowskiego
Tradycyjnie już po przyznaniu wszystkich tytułów czempiona w kategorii krów, sędzia dokonał wyboru superczempiona tej kategorii. Tytuł ten zdobyła sztuka o nr. katalogowym 122 – Ważka, należąca do Dariusza Nasiłowskiego. Zdaniem sędziego, o wyborze tej sztuki zdecydowało wysoko położone, doskonale zawieszone wymię, bardzo dobrze zaznaczony charakter mleczny, doskonale ustawione nogi. Zdaniem sędziego jest ona kompletną krową jak na swój wiek (3 laktacja). 

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a