Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Krowy tylko na kiszonce z kukurydzy, a dają średnio 11 400 kg mleka

Krowy tylko na kiszonce z kukurydzy, a dają średnio 11 400 kg mleka
Polskie mleko Porady
Data publikacji 23.05.2019r.

Nigdy nie bał się innowacyjnych rozwiązań, ale zawsze starał się, aby były one proste, tanie i skuteczne. Karol Mazurowski żywi swoje bydło zupełnie inaczej niż inni hodowcy, ale wyniki osiąga bardzo dobre, a świadczą o tym nagrody, jakie zdobywa za wysoką średnią wydajność stada już od 2004 roku.

Stutysięczniczki na samej kukurydzy

Jedyną stosowaną paszą objętościową w gospodarstwie jest kiszonka z kukurydzy, dostają ją zarówno cielęta, jałówki, krowy dojne, a nawet krowy zasuszone, czyli wszystkie wiekowe i żywieniowe grupy, na jakie rolnik podzielił stado.

r e k l a m a

Ponieważ jest to jedyna nasza pasza objętościowa, to szczególnie musimy zadbać o jej jakość. Nie mamy silosów, ale pryzmy, które okrywamy najlepiej jak umiemy, stosując folię kiszonkarską, a także plandekę ochronną, aby uniknąć uszkodzeń, jakie mogłyby zrobić zwierzęta np. ptaki czy koty lub psy. Na plandekę sypiemy ziemię, ale nie tak dużo, tyle, aby wiatr nie robił żadnej szkody. Znacznie ważniejsze od okrycia wydaje się samo ugniecenie zielonej masy przy formowaniu pryzmy. Tu należy dobrać odpowiednią długość pryzmy i szerokość, bo pryzma zbyt krótka czy też zbyt wąska nie pozwoli na szybkie i sprawne ubijanie zielonej masy, zwłaszcza jeśli transport za transportem przyjeżdża bardzo szybko. Długa pryzma daje nam to, że zielona masa jest rozsypywana na długim odcinku i każdorazowo mamy cienką warstwę do ubicia, dzięki czemu szybciej to robimy pozbywając się zbędnego powietrza, a perfekcyjnie ubita pryzma oznacza, że wcale nie trzeba stosować zakiszaczy – oznajmił Karol Mazurowski, pokazując nam swoje pryzmy z kiszonkami, gdzie nie widać żadnych strat paszy w postaci odrzutów. Rolnik formuje co roku dwie pryzmy o długości 95–96 m i szerokości 13–14 m. Do ubijania podczas formowania każdej z pryzm stosuje 3 ciężkie ciągniki przy częstotliwości dowożenia zielonej masy rozrzutnikami co 5 min.


Hodowca stosuje 5 rozdań paszy treściwej na dzień, a każda sztuka dojna otrzymuje jej 8 kg
  • Hodowca stosuje 5 rozdań paszy treściwej na dzień, a każda sztuka dojna otrzymuje jej 8 kg

Pocięta na dłuższe kawałki

r e k l a m a

Słoma paszowa wchodzi do dawki tylko w pierwszej fazie zasuszenia i na krótko przed tym okresem, aby krowy wyhamowały z produkcją, ale już na miesiąc przed wycieleniem z powrotem jest zastępowana kiszonką z kukurydzy. Nie stosując bardziej włóknistych pasz w żywieniu krów produkcyjnych, rolnik zastosował nieco dłuższe pocięcie kiszonki z kukurydzy niż robią to jego koledzy po fachu, aby dawka miała odpowiednią strukturę.

Dziś żywieniowcy zalecają, aby kukurydzę na kiszonkę ciąć na kawałki o długości 0,8–0,9 cm. My nie możemy tego zrobić, bo kiszonka z kukurydzy jest jedyną paszą objętościową, ma być dobrze strawna, ale jednocześnie w naszym przypadku musi też odpowiadać za czyszczenie żwacza, a więc stosujemy długość sieczki kiszonki z kukurydzy o długości 1,2 cm – wyjaśnił Karol Mazurowski, dodając, że od lat współpracuje z firmą Sano, wymieniając się cennymi doświadczeniami z jej pracownikami.


Piasek w legowiskach sprawdził się w tej oborze bardzo dobrze
  • Piasek w legowiskach sprawdził się w tej oborze bardzo dobrze
Energetyczną kiszonkę z kukurydzy, zwłaszcza przy tak wydajnych krowach, trzeba uzupełnić paszami treściwymi, przede wszystkim zasobnymi w białko, ale nie tylko. Wszystkie pasze treściwe i dodatki, jakie rolnik stosuje dostarcza firma Sano. Są to: Lactoma, Protamilk, DextroFat i Topsan. Są one wymieszane i zadawane w pięciu rozdaniach na dzień, w ilości 8 kg na sztukę.

Stosowanie jednej paszy objętościowej to znaczne uproszczenie zadawania paszy i obniżenie kosztów tej czynności. Przy wozie paszowym musiałyby pracować 2 ciągniki, a tak pracuje tylko jeden ze specjalną łyżką wyposażoną w wyrzutnik ślimakowy, która zarówno wycina kiszonkę z pryzmy, jak i rozdaje ją na stole paszowym, a cała czynność nie trwa długo – wyjaśnił Karol Mazurowski

Wyższa noga – wymię w górę

Godna podziwu jest nie tylko wydajność laktacyjna wynosząca średnio od krowy 11 400 kg mleka, ale przede wszystkim życiowa. Tu są krowy dające za życia nawet po 100 tys. kg mleka. Oficjalnie tylko jedna sztuka została zaliczona do grona stutysięczniczek, ale inne też uzyskują pod tym względem bardzo dobre wyniki.

Ostatnio jednej krowie zabrakło 200 kg mleka, by zostać kolejną już drugą stutysięczniczką z naszego stada. Szkoda, o mały włos i by się udało, trochę przeoczyliśmy tę sprawę, bo wystarczyło podoić ją 2 tygodnie dłużej przed sprzedażą i wynik byłby uzyskany, pogubiliśmy się w rachowaniu – przyznał Karol Mazurowski.

Najlepsza krowa z tego stada dała za życia 117 tys. kg mleka i to zaledwie w 5 laktacjach, a w 2015 roku uzyskała jedną z najwyższych wydajności w kraju, bo w 305 dni laktacji dała 16 600 kg mleka. Dziś już tej sztuki nie ma w oborze Karola Mazurowskiego, ale będą pewnie kolejne tak wybitne, tym bardziej, że hodowca bardzo dużą wagę przykłada do genetyki, współpracując w tym zakresie z Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu. Rolnik dobiera buhaje pod kątem takich cech jak: wyżej zawieszone wymię, wyższa noga i większy kaliber.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a