Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Krowy zimna się nie boją!

Krowy zimna się nie boją!
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 10.02.2021r.

18 stycznia był jednym z najzimniejszych dni tej zimy, nad ranem termometry wskazywały znacznie poniżej -20oC. W gospodarstwie Urszuli i Piotra Żbikowskich zastaliśmy jałówki i krowy utrzymywane w wiatach, a nawet pod przysłowiową chmurką. Zdrowe, dorodne sztuki swoim zachowaniem pokazywały, że mróz nie jest im straszny, a wręcz przeciwnie, sprawiały wrażenie, że to ich żywioł.

Dla krów o wiele trudniejsze są upały

Krowy nie boją się zimna, znacznie gorsze dla ich zdrowia są temperatury wysokie podczas letnich upałów. Wtedy przeżywają stres cieplny, ciężko oddychają, spada wydajność i skuteczność zacieleń oraz rośnie zawartość komórek somatycznych w mleku – oznajmił Piotr Żbikowski dodając, że zimą z powodzeniem można utrzymywać bydło na zewnątrz obory np. w wiacie, ale trzeba pamiętać o dwóch niezbędnych warunkach: obfitym i częstym ścieleniu suchą słomą oraz zwiększeniu udziału energii w dawce w porównaniu z sezonem letnim.

r e k l a m a

Chłodna obora – lepsza somatyka

Z wiat korzystają jałówki oraz krowy zasuszone. Z kolei w oborze uwięziowej utrzymywane są krowy dojne. Również w samej oborze hodowca utrzymuje możliwie jak najniższą temperaturę, ponieważ zauważył, że im chłodniej jest w oborze, tym niższy poziom komórek somatycznych w mleku zbiorczym.

r e k l a m a

Bydło chowane na zewnątrz jest znacznie zdrowsze i odporniejsze niż to chowane w ciepłej oborze, ponadto dużo dobrego robi ruch tych sztuk. Odkąd krowy zasuszone wyszły z obory na zewnątrz i mają możliwość ruchu, nie mamy trudnych wycieleń, właściwie cielą się same – powiedział Piotr Żbikowski.

Dój hodowcy przeprowadzają przy użyciu dojarki przewodowej z sześcioma aparatami udojowymi, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 3200 l. To już czwarty schładzalnik w gospodarstwie. Legowiska ścielone są słomą, a obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy.

Nie ma tańszego ciągnika

Dawka żywieniowa mieszana jest w jednoślimakowym wozie paszowym Euromilk o pojemności 8 m3, do którego napędzania rolnicy wykorzystali leciwego Ursusa C-360.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

189,00 zł

Cena regularna 219,00 zł

SPRAWDŹ
Sześćdziesiątka współpracuje z paszowozem już od 6 lat i daje radę. Nie ma tańszego ciągnika w eksploatacji. Części są stosunkowo tanie i powszechnie dostępne, a naprawy może się podjąć każdy kto ma choć trochę pojęcia o mechanice. Nawet poważniejsze usterki tego ciągnika można usunąć za kwotę poniżej 1 tys. zł, a przy nowszych traktorach wyposażonych w elektronikę, za taką kwotę nic nie zrobimy – wyjaśnił Piotr Żbikowski.

W skład dawki mieszanej w paszowozie wchodzą takie pasze jak: sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, mokre wysłodki buraczane, słoma w ilości 1 kg na sztukę oraz pasze treściwe w ilości 4 kg na krowę. Dzięki wysłodkom dawka zyskuje na smakowitości, a słoma daje strukturę. Te dwie pasze zdaniem gospodarza bardzo dobrze się dopełniają gwarantując wysokie pobranie dawki bez ryzyka zakwaszenia żwacza.


  • Wysłużony Ursus C-360 służy do napędzania wozu paszowego
  • Wiata z jałówkami
Dawka z paszowozu zapewnia produkcję dzienną na poziomie 28 l mleka od krowy. W dawce TMR mieszane są następujące pasze treściwe i dodatki żywieniowe: poekstrakcyjna śruta rzepakowa, śruta rzepakowa ekspandowana, śruta zbożowa, dodatek mineralno-witaminowy, beta-karoten oraz preparat wiążący toksyny. Krowy wydajniejsze mogą liczyć na dodatkową dawkę paszy treściwej zadawaną z ręki.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a