Advertisement

Partners

Letnie upały to najlepszy czas na zasuszenie krów. Dlaczego?

Letnie upały to najlepszy czas na zasuszenie krów. Dlaczego?
Polskie mleko Rozród krów
Published date 08.07.2019r.

Zasuszyli już 16 krów, a w najbliższych dwóch tygodniach zasuszą kolejne ponad 20 sztuk. Zdaniem Teresy i Mirosława Ciąćków, letnie upały to najlepszy czas na zasuszenie krów, gdyż cielą się już po upałach we wrześniu, a swój szczyt produkcji osiągają jesienią. Zaś kryte są zazwyczaj wczesną zimą. Taki schemat działania ogranicza wpływ upałów na spadek produkcji, obniżenie parametrów rozrodu, trudne porody oraz komplikacje okresu okołoporodowego.

Advertisement

Zasuszenie sposobem na upały

Obserwacja rui, pilnowanie terminowych pokryć i dój, to moja działka. Najlepsze wycielenia to te, które przypadają od września do grudnia. Nie ma upałów, pasza w oborze się nie grzeje. Mamy też wtedy dostępną najlepszą sianokiszonkę pochodzącą z pierwszego pokosu traw – wyjaśniła Teresa Ciąćka.

Bez mleka na pastwisko

W głównej oborze uwięziowej z 2005 roku przeznaczonej dla krów produkcyjnych są 64 legowiska i tyle teraz sztuk rolnicy doją na dojarce przewodowej wyposażonej w 9 aparatów udojowych. Krowy zasuszone, obecnie jest ich 16, oraz jałówki, w sezonie letnim przebywają całodobowo na pastwisku, a zimą korzystają z oddzielnego obiektu inwentarskiego. Wypas sztuk nieprodukcyjnych to, zdaniem gospodarzy, oszczędność czasu i pieniędzy a ponadto ma pozytywny wpływ na łatwość porodów.

Bezstropowy budynek o drewnianej konstrukcji dachu posiada stół paszowy o szerokości 4 m. Mleko trafia do schładzalnika o pojemności 2,5 tys. l dlatego odbiór musi być tu każdego dnia.

Od 2006 roku krowy żywione są dawką TMR zadawaną z pionowego wozu paszowego Sano o pojemności 10 m3. W skład jednorodnej dawki wchodzą:
  • kiszonka z kukurydzy,
  • sianokiszonka,
  • słoma,
  • młóto browarniane,
  • poekstrakcyjna śruta sojowa,
  • mokre wysłodki buraczane
  • dodatek mineralno-witaminowy.
Z ręki premiowane są sztuki świeżo wycielone, będące w szczycie laktacji, ale obecnie takich w stadzie nie ma.


Cielę mieszańcowe hf x simental
  • Cielę mieszańcowe hf x simental
– Obora uwięziowa na 64 krowy z 2005 roku
  •  Obora uwięziowa na 64 krowy z 2005 roku

Byk skuteczny jak nikt

Rolnicy całkiem niedawno wyszli spod oceny użytkowości mlecznej, jak twierdzą, głównie z powodu nawału obowiązków i braku czasu. Od kilkunastu już lat za krycie odpowiada licencjonowany buhaj zakupiony z renomowanego stada, zmieniany co 2 lata,  tak aby nie krył swoich córek. Skuteczność krycia naturalnego w poprzednim roku wyniosła aż 95%.


Wysłużony, ale nadal niezastąpiony w żywieniu krów wóz paszowy Sano o pojemności 10 m3
  • Wysłużony, ale nadal niezastąpiony w żywieniu krów wóz paszowy Sano o pojemności 10 m3
W ostatnim sezonie wszystkie krowy i jałówki pokrył buhaj rasy simentalskiej w typie mlecznym, jest już sprzedany, a rolnicy rozglądają się za jego następcą.

Jestem bardzo zadowolona z cieląt mieszańcowych hf x simental. Są znacznie odporniejsze i dużo lepiej zbudowane niż typowe hf-y. Na takie buhajki mamy wielu klientów. Kolejny rozpłodnik również będzie rasy simentalskiej w typie mlecznym – oznajmiła Teresa Ciąćka, dodając, że to właśnie krycie naturalne przy użyciu byka pozwala zachować w stadzie sezonowość wycieleń, przy inseminacji, jej zdaniem, nie byłoby to możliwe.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Advertisement

Advertisement

Advertisement