Lustracja spółdzielni – jakie są prawne uwarunkowania?


Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich – Związek Rewizyjny w Warszawie, jest najstarszą ogólnopolską organizacją zrzeszającą spółdzielnie mleczarskie z terenu Polski. KZSM – posiada uprawnienia związku rewizyjnego i poprzez lustratorów z długoletnim stażem i doświadczeniem w branży przeprowadzają lustracje: ustawowe pełne, problemowe i kierunkowe zgodnie z ustawą ,,Prawo spółdzielcze”.
Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy spółdzielnia powinna się poddać lustracji
- Jaki jest cel lustracji spółdzielni mleczarskich
- Jakie są obowiązki i uprawnienia lustratora
r e k l a m a
Prawo spółdzielcze
,,Prawo spółdzielcze” w dziale VIII określa LUSTRACJĘ:
- Każda spółdzielnia obowiązana jest przynajmniej raz na trzy lata, a w okresie pozostawania w stanie likwidacji corocznie, poddać się lustracyjnemu badaniu legalności, gospodarności i rzetelności całości jej działania.
- Lustracja obejmuje okres od poprzedniej lustracji.
- Spółdzielnia może wystąpić w każdym czasie o przeprowadzenie lustracji całości lub części jej działalności albo tylko określonych zagadnień. Lustracja może być przeprowadzona na żądanie walnego zgromadzenia, rady lub 1/5 członków spółdzielni.
Celem lustracji jest:
r e k l a m a
- sprawdzenie przestrzegania przez spółdzielnię przepisów prawa i postanowień statutu
- zbadanie przestrzegania przez spółdzielnię prowadzenia przez nią działalności w interesie ogółu członków
- kontrola gospodarności, celowości i rzetelności realizacji przez spółdzielnię jej celów ekonomicznych, socjalnych oraz kulturalnych
- wskazanie członkom na nieprawidłowości w działalności organów spółdzielni
- udzielenie organizacyjnej i instruktażowej pomocy w usuwaniu stwierdzonych nieprawidłowości oraz w usprawnieniu działalności spółdzielni.
Lustrację przeprowadzają właściwe związki rewizyjne w spółdzielniach w nich zrzeszonych. Spółdzielnie niezrzeszone zlecają odpłatnie przeprowadzenie lustracji wybranemu związkowi rewizyjnemu lub Krajowej Radzie Spółdzielczej. Lustratora wyznacza związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona lub Krajowa Rada Spółdzielcza. Obowiązki lustratora może pełnić osoba, która uzyskała uprawnienia lustracyjne wydane przez Krajową Radę Spółdzielczą. Kryteria kwalifikacyjne lustratorów oraz tryb przeprowadzania lustracji określa Krajowa Rada Spółdzielcza.
Obowiązki i uprawnienia lustratora
- 1. Lustrator obowiązany jest zawiadomić radę i zarząd o rozpoczęciu lustracji. Członkowie rady uprawnieni są do uczestniczenia w lustracji
- 2. Lustrator uprawniony jest do przeglądania ksiąg i wszelkich dokumentów w lustrowanej spółdzielni oraz do sprawdzania jej stanu majątkowego, a organy spółdzielni i jej pracownicy obowiązani są do udzielenia mu wyjaśnień i wszelkiej pomocy.
Z czynności lustracyjnych lustrator sporządza protokół, który składa radzie i zarządowi spółdzielni.
– Związek Rewizyjny w Warszawie